Bratislava 13. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
 
Vedci z Edinburskej univerzity vo Veľkej Británii zistili, že fajčenie, vysoký krvný tlak, obezita a cukrovka spôsobujú predčasné starnutie mozgu, informuje tlačová správa na MedicalXpress

Ilustračné foto

Štúdia zahŕňala 9 772 osôb vo veku od 44 do 79 rokov. Dobrovoľníci podstúpili magnetickú rezonančnú tomografiu za účelom hľadania súvislostí medzi štruktúrou mozgu a faktormi, ktoré prispievajú k poškodeniu krvných ciev a zhoršeniu zásobenie centrálnej nervovej sústavy krvou.
Ukázalo sa, že s výnimkou vysokého cholesterolu prispievajú všetky ostatné faktory, najmä fajčenie, krvný tlak a cukrovka, k zníženiu množstva šedej hmoty – súhrne bunkových tiel neurónov, gliových buniek a kapilár.
Okrem toho sa objem mozgu znížil a stav bielej hmoty sa zhoršil – axonových zväzkov, tj. dlhých výbežkov nervových buniek. Tento vzťah sa najviac prejavil u ľudí stredného veku.
U jedincov s najvyšším rizikom cievneho poškodenia bol objem mozgu v porovnaní s normou znížený o 3% a biela hmota mala 1,5 násobok poškodenia.
Medzi postihnuté oblasti patrili oblasti, ktoré sú zodpovedné za myslenie, a tie, ktoré majú obvykle zmeny pri Alzheimerovej chorobe – vekovej neurodegeneratívnej chorobe.
 
Príspevok Odborníci odhalili hlavné príčiny predčasného starnutia mozgu zobrazený najskôr Hlavné správy.