Budapešť 12. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Szilard Koszticsak/MTI via AP)
 
Po svojom krajne pravicovom talianskom rovnako zmýšľajúcim Matteo Salvinim zdôraznil maďarský premiér Viktor Orbán význam vytvorenia “osi Rím-Varšava”, ktorá by spojila európske antiimigračné sily, píše The Independent. Podľa Orbánovho názoru v tejto otázke nemôže byť kompromis, a preto sa musí krajná pravica pokúsiť spoločným úsilím ovplyvniť kurz EÚ

Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Vo štvrtok 10. januára Orbán vyhlásil, že by sa rád spojil so svojimi rovnako zmýšľajúcimi kolegami vo vedení Talianska a Poľska, aby sa pokúsili spoločne zmeniť smer, ktorým postupuje EÚ. Podľa jeho názoru nemôže byť v otázkach imigrácie žiadny kompromis, a preto bude potrebné ešte zvíťaziť nad takými ľuďmi ako je francúzsky prezident Emmanuel Macrona, aby “rešpektovali rozhodnutie Maďarska, že nebude krajnou imigrantov”.
“Chcel by som, aby v Európe pôsobila pravicovejšia politická sila, než Európska ľudová strana (medzištátny pravicovo centristická strana, ktorá prevláda v Európskej komisii), os Rím-Varšava schopná riadiť, ochotná preberať zodpovednosť a čeliacej imigrácii,” uvádzajú noviny slová maďarského premiéra.
Orbán tiež uviedol, že podľa jeho názoru sú v EÚ “dve civilizácie”: “zmiešaná kresťansko-moslimská na západe a tradičné v strednej Európe”.
Ako uvádzajú noviny, v tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu môže krajná pravica získať dostatočný počet hlasov a podľa prieskumov verejnej mienky sa môže stať druhou najväčšou skupinou. Ostatne rozpory medzi stranami z rôznych krajín pravdepodobne zabráni ich zjednotenie do plnohodnotnej koalície.
 
Príspevok Od Ríma až po Varšavu: Maďarsko vyslovilo želanie vytvoriť spoločnú “os” proti imigrantom zobrazený najskôr Hlavné správy.