Ašchabad, 10. januára 2018 (HSP/Foto:TASR/Cyril Zingaro/Keystone via AP)

Ako je známe, v každej krajine sú dobré alebo podradné, ale aj čudné zákony. V Turkmenistane, napríklad, vláda bojuje proti autám. Nie proti všetkým, ale iba proti tým, ktoré majú čiernu farbu. Vedenie krajiny podobné autá jednoducho zakázalo…
Ilustračné foto

Ako informuje domáci denník Kronika Turkmenistanu, veľké parkovisko na Jubilejnej ulici v hlavnom meste Ašchabade už vyše dvoch mesiacov praská vo švíkoch. Zhromaždilo sa tu veľa áut čiernej a iných tmavých farieb. Turkménski novinári poukazujú na to, že tieto autá polícia stiahla z ulíc a fakticky ich „zatkla“. Autá síce postupne začali vracať majiteľom, ale za jednej podmienky: majitelia mali písomne potvrdiť, že prefarbia autá do bielej alebo inej svetlej farby…
Rozhlasová stanica Azatlyk uviedla, že sťahovanie ostatných čiernych áut z ulíc turkménskych miest sa tým neskončilo a pokračuje. Odvážajú ich na parkoviská dopravnej polície. Vysvetlenie je jednoduché: od januára jazdenie na autách čiernej farby je zakázané zákonom.
Turkménske médiá informujú, že nová situácia zapríčinila to, že dvojnásobne narástli ceny na prefarbenie auta: kým predtým v servise za podobné služby bolo treba zaplatiť v prepočte približne 400 eur, v súčasnosti ceny vyleteli na 800 eur.
Domáce médiá ďalej pripomínajú, že sa hon na čierne autá začal ešte pred 3 rokmi: od januára r. 2015 bo zakázaný dovoz áut čiernej farby do Turkménska. Vtedy to nebolo podložené legislatívou a pracovníci colnice nespokojným záujemcom o čierne autá vysvetľovali, že dovoz je zakázaný preto, že „čierna farba prináša smolu“, a preto by si mali kupovať autá bielej farby.
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.