Varšava 22. novembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 
Kvôli bezpečnosti počas medzinárodnej klimatickej konferencie v Katowiciach sa Poľsko rozhodlo obnoviť pohraničné kontroly od dnešného dňa do 16. decembra. Informuje o tom portál Sputnik s odvolaním sa na Parlamentnilisty.cz

Ilustračné foto

Katowice Climate Change Conference sa koná v poľskom meste od 2. do 14. decembra a v rámci tejto udalosti sa očakáva účasť mnohých hostí a vedúcich politikov z celého sveta. 24. ročník konferencie prebieha pre zmluvné strany Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy.
Podľa portálu nariadenia o obnovení hraničnej kontroly podpísal poľský minister vnútra Joachim Brudziński.
O priebehu kontrol sa podrobne vyjadrila hovorkyňa pohraničnej stráže Joanna Konieczniaková. Uviedla, že kontroly budú náhodné a kontrolované budú iba osoby vstupujúce do Poľska; na diaľniciach vybrané vozidlá pohraničníci nasmerujú na odpočívadlá. Okrem iného cudzinci cestujúci do Poľska pri sebe musia mať cestovný pas alebo občiansky preukaz.
Na svojich webových stránkach denník Nowa Trybuna Opolska uviedol, že obnovenie kontrol neznamená návrat k hraničným priechodom a spusteným závorám.
Kontroly sa budú opierať o hliadky pohraničníkov s využitím špecializovaného zariadenia, čiže mobilných terminálov a vozidiel prispôsobených na vykonanie kontroly mimo hraničný priechod.
Podľa denníka bude do 16. decembra možné hranice s Českom, Slovenskom, Nemeckom a Litvou prekračovať len na určených miestach, ktorých je celkom 264.
Hranicu s Českom je možné prejsť cez 142 miest a so Slovenskom 62. Denník varuje, že počas hliadok je nevyhnutné mať osobné doklady, môže dôjsť aj ku kontrole auta.
 
Príspevok Od dnešného dňa Poľsko obnovuje kontroly na hraniciach zobrazený najskôr Hlavné správy.