Viedeň 2. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-SINC)

V Rakúsku začne od 1. novembra platiť zákaz fajčenia v gastronomických prevádzkach, ktorý sa týka aj elektronických cigariet a vodných fajok. Výnimku budú tvoriť len terasy pivární, takzvané Biergarten. Rozhodli o tom v utorok popoludní poslanci parlamentu; proti bola len Slobodná strana Rakúska (FPÖ), informovali agentúry APA a DPA

Ilustračné foto

Rozhodnutie o zákaze fajčenia prijali už v roku 2015 poslanci vtedajšej koalície Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) a Rakúskej ľudovej strany (ÖVP). Ten mal pôvodne začať platiť od 1. mája 2018.

Po zmene vlády koncom roku 2017 však ÖVP na nátlak FPÖ túto časť zákona zrušila. Po rozpade koalície ÖVP a FPÖ v máji, ktorý nasledoval po škandále okolo korupčného videa z Ibizy, sa ale ÖVP rozhodla zákaz predsa len presadiť.

Ako píše DPA, v porovnaní s celoeurópskym priemerom fajčí v Rakúsku vyšší počet žien aj mladistvých. Lekárske komory a organizácie na pomoc ľuďom s rakovinou vyzbierali na podporu zákazu fajčenia viac než 880.000 podpisov. Doposiaľ platilo nariadenie, ktoré fajčiarom dovoľovalo zapáliť si cigaretu v gastronomickom zariadení len v oddelenom priestore.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj