San Juan 21. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Zdeněk Urban)

Záchranári sa dnes rozmiestnili po území Portorika a snažia sa dostať k traumatizovaným obyvateľom, ktorí sa stali obeťami ničivého hurikánu Maria. Ten spôsobil výpadok elektriny na celom karibskom ostrove, ako aj zosuvy pôdy a záplavy
Obnovenie dodávok elektriny na ostrove bude podľa mnohých obyvateľov trvať týždne, ak nie mesiace. K výpadkom dochádzalo už aj pred hurikánmi, pretože elektrická rozvodná sieť v Portoriku upadala pre nedostatočnú údržbu a zmenšujúci sa počet zamestnancov. Navyše, ekonomická kríza vyhnala z Portorika na pevninu USA takmer pol milióna Portoričanov, predovšetkým mladých, čo ešte viac sťaží obnovu ostrova.
Ochromené Portoriko sa snaží postaviť na nohy po hurikáne Maria

Rozsah škôd nie je zatiaľ známy, keďže desiatky obcí a miest sú stále izolované a bez akéhokoľvek spojenia. Maria zasiahla Portoriko v stredu ráno ako hurikán štvrtej kategórie, sprevádzal ju vietor s rýchlosťou 250 kilometrov za hodinu. Išlo o najsilnejší hurikán, aký zasiahol Portoriko za posledných vyše 80 rokov.
Vyvrátené stromy a rozsiahle záplavy zablokovali hlavné cesty a ulice po celej ostrovnej krajine. Vznikol tak labyrint, ktorý donútil vodičov jazdiť v protismere a okolo policajných vozidiel, ktoré využívali amplióny na varovanie ľudí, že musia od 18.00 h do 6.00 h dodržiavať zákaz vychádzania, vyhlásený guvernérom v snahe zaručiť bezpečnosť každého obyvateľa.
“Toto je pre Portoriko historická situácia,” povedal riaditeľ portorického krízového štábu Abner Gómez.
Portoriko, ostrov v Karibskom mori, je politicky tzv. nezačleneným územím USA. Prezident Donald Trump vyhlásil pre Portoriko stav katastrofy.
Maria bola predtým hurikánom piatej kategórie s rýchlosťou vetra 281 kilometrov za hodinu; Portoriko zasiahla ako tretia najsilnejšia tropická búrka, aká kedy postihla územie USA. Bola dokonca silnejšia než hurikán Irma v čase, keď ten skôr v priebehu mesiaca dorazil na súostrovie Florida Keys a vyčíňal tam.
V portorickom hlavnom meste San Juan popadali na hlavnú cestu vysoko sa týčiace eukalypty takmer pri každej druhej budove. Táto cesta je pritom posiata obľúbenými barmi, reštauráciami a kaviarňami – niektoré z nich sú teraz poškodené.
Portoriko postihol už 6. septembra hurikán Irma a spôsobil, že vyše milión ľudí zostal bez elektriny, ale nikoho nezabil a nezapríčinil ani rozsiahle škody, aké zanechal napríklad na neďalekých ostrovoch. Avšak Maria vyrazila okná na niektorých nemocniciach a policajných staniciach, určité ulice premenila na burácajúce rieky a zničila stovky domov po celom Portoriku – vrátane 80 percent domov v malej rybárskej obci blízko Sanjuanského zálivu, kde sa pod vplyvom hurikánu zdvihla masa vody a hladina stúpla o vyše 1,2 metra.
“Prejdú mesiace, mesiace, mesiace a mesiace, kým sa z tohto spamätáme,” vyhlásil pre tlačovú agentúru AP Félix Delgado, starosta mesta Cataňo na severnom pobreží ostrova.
Maria pripravila v Karibiku o život najmenej desať ľudí, vrátane siedmich na ťažko zasiahnutom ostrove Dominika a dvoch na francúzskom karibskom území Guadaloupe.
Guvernér Portorika pre americkú spravodajskú televíziu CNN povedal, že jeden muž zahynul, keď ho zasiahli lietajúce trosky. Ďalšie podrobnosti nie sú známe.
Maria neskôr v priebehu stredy zoslabla na hurikán druhej kategórie, ale dnes nadránom zasa zosilnela na hurikán tretej kategórie s vetrom dosahujúcim rýchlosť 185 kilometrov za hodinu. Jej stred sa nachádzal približne 110 kilometrov severne od pobrežného letoviska Punta Cana v Dominikánskej republike a pohybovala sa na severozápad rýchlosťou 15 kilometrov za hodinu.