Nairobi 23. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto: Kuki Gallmann Faceebook )

Ochrankyňu prírody a bestsellerovú spisovateľku Kuki Gallmannovú, narodenú v Taliansku, dnes postrelili na jej ranči na severe Kene. Informovali o tom miestne médiá, vrátane denníka Standard.

Na snímke Kuki Gallmann

Gallmannovú (73) postrelili do brucha, keď hliadkovala okolo svojho ranča. Gallmannovej vodič útok prežil a odviezol ju do okresnej nemocnice na pohotovosť, kde ju ošetrili, a následne ju čakal letecký prevoz do kenského hlavného mesta Nairobi.

Jej autobiografická kniha Snívala som o Afrike (I Dreamed Of Africa) z roku 1991 bola spracovaná do rovnomenného filmu, v ktorom Gallmannovú stvárňuje americká herečka Kim Basingerová.

V marci boli pastieri dobytka obvinení zo založenia požiaru, ktorý zničil dve turistické chaty a vegetáciu na pozemku Gallmannovej ranča v kenskej oblasti Laikipia. Pastieri podnikli prepady jej ranča už niekoľkokrát.

Pastieri dobytka v posledných niekoľkých mesiacoch podnikajú vpády na farmy a do prírodných rezervácií, keďže na severe Kene sužovanom suchom hľadajú pasienky. Sucho trápi polovicu krajiny a bol preto vyhlásený aj celoštátny stav katastrofy.

Pri týchto incidentoch zahynulo už niekoľko ľudí, vrátane britského občana Tristana Voorspuya, ktorého smrteľne postrelili v marci na jeho ranči. Pastieri sa údajne takisto mstia za bezpečnostné opatrenia zamerané na ich vytlačenie zo súkromnej pôdy.

Násilie vyvoláva obavy, že môže oslabiť turizmus v okrese Laikipia, kde rezervácie pre divú zver a turistické chaty prilákajú ročne 86.000 návštevníkov, ako uvádzajú oficiálne štatistiky.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.