Berlín 26. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christoph Schmidt/dpa via AP)
 
Nemecká novinárka Mešale Toluová, ktorá čelí v Turecku obvineniam súvisiacim s terorizmom, sa vrátila v nedeľu do vlasti po tom, ako turecký súd rozhodol, že môže opustiť krajinu.

Na snímke nemecká novinárka Mešale Toluová

Agentúra DPA informovala, že pristála na letisku v Stuttgarte. Tam sa na tlačovej konferencii vyjadrila, že sa len čiastočne teší z toho, že je späť v Nemecku po celých mesiacoch strávených v tureckom väzení. “Naozaj som sa netešila z toho, že odchádzam, lebo viem, že sa nič nezmenilo v krajine, kde som bola uväznená,” uviedla a dodala, že chce aj naďalej bojovať za ľudí, ktorí sú v Turecku väznení z politických príčin.
Tridsaťtriročná novinárka čelí obvineniam zo šírenia teroristickej propagandy a tiež členstva v zakázanej teroristickej organizácii – Marxisticko-leninskej komunistickej strane (MLKP). Ona obvinenia odmieta.
Narodila sa v nemeckom meste Ulm a má nemecké občianstvo. Pôsobila ako novinárka a prekladateľka ľavicovo orientovanej tureckej tlačovej agentúry ETHA, pričom 30. apríla 2017 ju zadržali v jej istanbulskom byte.
Z vyšetrovacej väzby ju prepustili vlani v decembri, avšak zakázali jej opustiť krajinu. Až nedávno súd zákaz vycestovania zrušil. Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas nazval toto rozhodnutie “krokom k zlepšeniu našich vzťahov s Tureckom”.
 
Príspevok Obžalovaná nemecká novinárka Toluová sa vrátila z Turecka do vlasti zobrazený najskôr Hlavné správy.