Istanbul 31. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ali Unal)
 
V Turecku sa v nedeľu konajú komunálne voľby, ktoré majú byť testom pre prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Jeho vládnucej strane hrozí, že v hlavnom meste Ankara utrpí porážku v dôsledku zhoršujúcej sa hospodárskej situácie v krajine, informovala agentúra AFP

Na snímke voliči stoja pred volebnou miestnosťou počas komunálnych volieb v Turecku v Ankare 31. marca 2019

Viac ako 57 miliónov voličov si vyberá predstaviteľov miestnych samospráv vrátane starostov v 81 tureckých provinciách, uvádza na svojom webovom portáli spravodajská televízia al-Džazíra.
Najväčšími vyzývateľmi Ľudovej aliancie, ktorú po minuloročných parlamentných voľbách vytvorili prezidentova vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) a nacionalistická Strana národného hnutia (MHP), sú podľa al-Džazíry Republikánska ľudová strana (CHP) a nacionalistická Strana dobra (Iyi Parti – IP).
Ide o prvé komunálne voľby, odkedy obyvatelia krajiny v referende v roku 2017 potvrdili ústavnú reformu, ktorá zaviedla prezidentský systém vlády a udelila prezidentovi väčšie právomoci.
Erdoganova Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) zvíťazila zatiaľ vo všetkých voľbách, odkedy sa v roku 2002 dostala k moci. Analytici však podľa AFP tvrdia, že v nedeľňajšom hlasovaní môže utrpieť porážku v hlavnom meste Ankara a dokonca aj v Istanbule.
Nepriaznivá hospodárska situácia krajiny, nárast nezamestnanosti a inflácia spôsobili, že šanca prezidentovej strany na víťazstvo je ohrozená.
 
Príspevok Obyvatelia Turecka hlasujú v komunálnych voľbách zobrazený najskôr Hlavné správy.