Obyvatelia Laponska oslavujú svoj národný sviatok

Helsinki 6. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Otto Ponto/Lehtikuva/AP)

Pôvodné obyvateľstvo arktického severu Európy, bývalí pastieri sobov v Laponsku, oslavovali dnes svoj národný sviatok desiatkami akcií. Pripomínajú si nimi sté výročie prvého kongresu Saamov, pôvodne známych pod názvom Laponci, ktorý sa uskutočnil v roku 1917 v nórskom Trondheime.

Na snímke fínsky prezident Sauli Niinistö, jeho manželka Jenni, ktorých vítajú miestni mladí Saamovia pred múzeom v Inari v LaponskuNa snímke fínsky prezident Sauli Niinistö, jeho manželka Jenni, ktorých vítajú miestni mladí Saamovia pred múzeom v Inari v Laponsku

O 75 rokov neskôr Saamovia vyhlásili 6. február za svoj národný sviatok. Trondheim dnes pri tejto príležitosti navštívili nórsky kráľ Harald, premiérka Erna Solbergová a švédska ministerka kultúry Alice Bah Kuhnkeová.

Vo Fínsku označil tamojší prezident Sauli Niinistö Saamov za “jediných pôvodných Európanov, ktorí prežili”. Saamovia v súčasnosti obývajú severné časti Nórska, Švédska, Fínska a Ruska. V minulosti čelili silnému kultúrnemu útlaku, vrátane zákazu používať svoj vlastný jazyk.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.