Tbilisi 28. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Shakh Aivazov)
 
Obyvatelia Gruzínska hlasujú v nedeľu v prvom kole prezidentských volieb, ktoré sú pre nich poslednou možnosťou rozhodovať priamo o novej hlave štátu. O priazeň voličov sa uchádza 25 kandidátov, informovali tlačové agentúry AP a DPA

Ilustračné foto

Na základe prieskumov preferencií sa predpokladá, že ani jeden z uchádzačov nezíska v prvom kole absolútnu väčšinu potrebnú na zvolenie. Dvaja najúspešnejší tak zrejme postúpia do druhého kola naplánovaného na 1. decembra.
V súlade s ústavnou reformou z roku 2010 Gruzínsko mení svoje zriadenie na parlamentnú republiku. Súčasťou týchto zmien je i to, že na záver šesťročného funkčného obdobia prezidenta, ktorý vzíde z prebiehajúcich volieb, nebude jeho nástupca zvolený priamo, ale už prostredníctvom voliteľov.
Právomoci gruzínskeho prezidenta boli v predošlom období výrazne obmedzené a najvplyvnejším politikom v krajine sa tak stal predseda vlády, pripomenula AP.
Medzi favorizovaných prezidentských kandidátov patrí bývalá ministerka zahraničných vecí Salome Zurabišviliová, ktorá sa uchádza o post hlavy štátu ako nezávislá. Gruzínsko tak môže mať prvýkrát vo svojich dejinách prezidentku. Doterajší prezident Giorgi Margvelašvili oznámil, že nemá záujem uchádzať sa o znovuzvolenie.
Oprávnenie hlasovať v prezidentských voľbách má približne 3,5 milióna Gruzíncov.
 
Príspevok Obyvatelia Gruzínska majú naposledy možnosť zvoliť si nového prezidenta zobrazený najskôr Hlavné správy.