Londýn 11. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/PA/Nick Ansell)

Medzinárodná humanitárna organizácia Oxfam zatajila obvinenia, že jej personál v Čade platil za pohlavný styk s mladými ženami. Informovali o tom v nedeľu britské noviny Observer. Túto správu zverejnili niekoľko dní po tom, ako Oxfam poprel, že utajil podobný škandál na Haiti, píše agentúra DPA.
Na snímke nápis na budove humanitárnej organizácie Oxfam

Bývalý nemenovaný pracovník Oxfam v Čade v rozhovore pre noviny Observer povedal, že “ženy, o ktorých sme boli presvedčení, že boli prostitútkami, opakovane pozývali do domu tamojšieho tímu Oxfam”. Uviedol, že v roku 2006 prepustili v tejto súvislosti vedúceho pracovníka.
“Tieto ženy pozývali (v Čade) na večierky. Vedeli sme, že nie sú len priateľkami, ale niečo iné,” citovali noviny bývalého humanitárneho pracovníka v tejto africkej krajine.
Ľudia v organizácii Oxfam podľa neho vykonávajú “skvelú prácu, ale ide o celospoločenský problém”. Oxfam sa k príslušnému prípadu zatiaľ nevyjadril.
Podľa Observera vo vedení operácií organizácie Oxfam v Čade v tom čase stál Roland van Hauwermeiren (68), ktorý neskôr pracoval na Haiti. Noviny dodali, že Roland van Hauwermeiren odišiel zo svojho postu v roku 2011 po tom, ako sa priznal, že ho v jeho vile na Haiti navštívili prostitútky.
V piatok Oxfam poprel obvinenia, že zatajil škandál na Haiti po tom, ako Times zverejnili podrobnosti o uniknutom vnútornom vyšetrovaní o údajných platbách šiestim mladým ženám, možno aj vrátane mladistvých dievčat, doplnil bývalý zamestnanec Oxfam.
Britská charitatívna komisia v sobotu uviedla, že napísala spoločnosti Oxfam “naliehavú” žiadosť, “aby o udalostiach na Haiti z roku 2011 poskytla ďalšie informácie”.