Kyjev 30. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:Harlem Désir Twitter)

Predstaviteľ Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre slobodu médií Harlem Désir vyzval dnes Ukrajinu, aby prestala zatýkať a deportovať novinárov z iných členských krajín OBSE. Výzvu zverejnil na svojom twitterovom účte.
Na snímke Harlem Désir

Podľa agentúry Ukrinform hovorkyňa Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) Olena Hitľanská dnes informovala, že vyhostená bude ruská novinárka Anna Kurbatovová, ktorú označila za “propagandistku”. Deportácia čaká každého, kto bude haniť Ukrajinu, varovala hovorkyňa.
Ruské médiá predtým informovali, že Kurbatovovú v Kyjeve uniesli. Agentúra Ukrinform napísala, že ruská novinárka vo svojich správach z Ukrajiny uvádzala skreslené a nepravdivé informácie.
V utorok Hitľanská informovala, že SBU zakázala vstup do krajiny dvom španielskym novinárom. Antonio Pampliega a Manuel Ángel Sastre majú podľa nej zákaz vstupu na Ukrajinu do roku 2020, a to “za svoje aktivity, ktoré sú v rozpore s národnými záujmami Ukrajiny”.
V publikáciách dvojice novinárov na sociálnych sieťach možno nájsť protiukrajinské posolstvá, vysvetlila Hitľanská.
Obaja novinári na voľnej nohe pricestovali 24. augusta na kyjevské letisko, kde ich informovali, že majú zákaz vstupu na Ukrajinu z dôvodu hrozby pre národnú bezpečnosť, dodal Ukrinform.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.