Brusel 28. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dmitry Lovetsky)

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa stala terčom útoku hackerov. Informovala o tom dnes hovorkyňa organizácie Nataša Rajakovičová. Podľa zdrojov francúzskeho denníka Le Monde sú z útoku podozriví ruskí hackeri

“OBSE na začiatku novembra zistila, že sa stala terčom útoku hackerov, ktorí prenikli do vnútornej siete organizácie a ohrozili jej zabezpečenie,” citovala hovorkyňu OBSE belgická televízia a rozhlas RTBF. Hovorkyňa dodala, že kybernetický útok neohrozil fungovanie siete.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Francúzsky denník Le Monde priniesol informáciu, že nemenovaná tajná služba z euroatlantického priestoru podozrieva z útoku ruskú hackerskú skupinu APT28. Táto skupina je podozrivá z aprílového kyberútoku na francúzsku televíznu stanicu TV5 Monde a podľa danej tajnej služby tí istí hackeri napadli aj centrálu Demokratickej strany v USA počas predvolebnej prezidentskej kampane. Hackerská skupina je údajne napojená na ruské tajné služby.

Hovorkyňa OBSE odmietla podozrenie potvrdiť alebo vyvrátiť. Konštatovala, že po odhalení útoku o ňom organizácia informovala všetkých 57 členských štátov, ale informáciu zverejnila až teraz.

V súčasnosti OBSE okrem iného udržiava pozorovateľskú misiu na východnej Ukrajine, kde proti sebe od roku 2014 stoja ukrajinské sily a proruskí separatisti. Členom organizácie je aj Rusko. OBSE v súvislosti s konfliktom na Ukrajine sprostredkováva dialóg medzi znepriatelenými stranami. Vznikla v roku 1975 a sídli vo Viedni.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.