„OBSE na začiatku novembra zistila, že sa stala terčom útoku hackerov, ktorí prenikli do vnútornej siete organizácie a ohrozili jej zabezpečenie,“ citovala hovorkyňu OBSE belgická televízia a rozhlas RTBF. Hovorkyňa dodala, že kybernetický útok neohrozil fungovanie siete.

Francúzsky denník Le Monde priniesol informáciu, že nemenovaná tajná služba z euroatlantického priestoru podozrieva z útoku ruskú hackerskú skupinu APT28. Táto skupina je podozrivá z aprílového kyberútoku na francúzsku televíznu stanicu TV5 Monde a podľa danej tajnej služby tí istí hackeri napadli aj centrálu Demokratickej strany v USA počas predvolebnej prezidentskej kampane. Hackerská skupina je údajne napojená na ruské tajné služby.

Hovorkyňa OBSE odmietla podozrenie potvrdiť alebo vyvrátiť. Konštatovala, že po odhalení útoku o ňom organizácia informovala všetkých 57 členských štátov, ale informáciu zverejnila až teraz. V súčasnosti OBSE okrem iného udržiava pozorovateľskú misiu na východnej Ukrajine, kde proti sebe od roku 2014 stoja ukrajinské sily a proruskí separatisti. Členom organizácie je aj Rusko. OBSE v súvislosti s konfliktom na Ukrajine sprostredkováva dialóg medzi znepriatelenými stranami. Vznikla v roku 1975 a sídli vo Viedni.