Moskva 19. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dmitri Lovetsky)
 
Misia pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) konštatovala, že prezidentské voľby v Rusku boli zorganizované efektívne, ale potláčanie radu slobôd obmedzilo možnosti pre konkurenčný boj v nich    

Členovia volebnej komisie sčítavajú hlasy po uzatvorení volebnej miestnosti počas prezidentských volieb v Petrohrade 18. marca 2018

Vyplýva to zo spoločného vyhlásenia pozorovateľskej misie Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) pôsobiaceho v rámci Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Parlamentného zhromaždenia OBSE. Vyhlásenie v pondelok v Moskve zverejnil osobitný koordinátor OBSE Michael Georg Link.
Voľby prezidenta Ruskej federácie z 18. marca sa konali v nadmerne riadenom právnom a politickom prostredí a boli sprevádzané pravidelným potláčaním kritiky, uvádza sa vo vyhlásení. Konštatuje sa v ňom však aj to, že Ústredná volebná komisia uskutočnila voľby efektívne a transparentne.
“Obmedzenie základných slobôd – práva na zhromažďovanie, či slobodu slova – zúžilo priestor pre politickú interakciu a viedlo k nedostatočnej úrovni skutočnej súťaže (vo voľbách),” dodal Link.
Podľa agentúry TASS sa pozorovatelia OBSE vyjadrili aj k obmedzeniu práv ruských občanov na Ukrajine, kde v nedeľu nemohli využiť svoje ústavné právo a hlasovať vo voľbách prezidenta Ruskej federácie.
Volebné práva občanov by nemali byť obmedzované kvôli medzištátnym konfliktom, ako sa to stalo na Ukrajine 18. marca počas prezidentských volieb v Rusku, uviedla v pondelok v Moskve Marietta Tideiová.
Dodala, že chápe, že vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou sú komplikované, ale zdôraznila, že “základné práva občanov by sa nemali stávať rukojemníkom medzištátnych konfliktov”.
 
Príspevok OBSE: Prezidentské voľby v Rusku boli zorganizované efektívne, ale neboli podmienky pre konkurenčný boj zobrazený najskôr Hlavné správy.