Bratislava 7. marca 2018 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR-NASA/CXC/A.Hobart)

Astronómovia pozorujú už niekoľko rokov s rastúcim úžasom záhadné správanie sa veľkých čiernych dier. Prieči sa to všetkému čo dosiaľ astrofyzika o čiernych dierach vie. Rastú desať krát rýchlejšie, ako vznikajú nové hviezdy v ich galaxiách.
Ilustračné foto

Poznatky o tom získali pozorovaniami pomocou rentgenového satelitu Chandra a niekoľkých špeciálnych teleskopov.
Takzvané superhmotné čierne diery, ktoré majú niekoľko milard krát viac hmotnosti ako naše Slnko, priberajú ďalšiu hmotu oveľa rýchlejšie ako sa rodia v ich galaxiách nové hviezdy.
Väčšina nám známych galaxií má vo svojom strede supermasívnu čiernu dieru, ktorá požiera akúkoľvek hmotu, ktorá sa dostane do jej blízkosti.
Precízne vyjadrené zhltne nenávratne všetko – dokonca aj svetlo – čo prekročí takzvaný Schwarzschild rádius čiernej diery.
To je povrch pomyslenej gule, v ktorej strede je čierna diera. U každej čiernej diery, v závislosti od jej parametrov, je táto imaginárna guľa inej veľkosti.
Dosiaľ boli astronómovia presvedčení, že rast čiernych dier a vznikanie nových hviezd v galaxiách sú v približnej rovnováhe.
S hore uvedeným faktom súvisí aj ďalšie prekvapenie: Čím viac hviezd má galaxia, tým viacnásobnejšie narastá hmotnosť čiernej diery.
Príklad: V galaxii so 100 miliard hviezdami rastie hmotnosť jej čiernej diery 10 násobne viac ako u čiernej diery v galaxii, ktorá má len 10 miliard hviezd.
Zatiaľ tieto pozorovania spôsobujú bezradnosť vedcov – nemajú na ne nijakú odpoveď.
Roman Bednár

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.