Obliehanie Mosulu prebiehalo barbarskými spôsobom, tvrdia vedci

Baltimore 17. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Felipe Dana)
 

Operácia na oslobodenie Mosulu od bojovníkov Islamského štátu prebiehala veľmi neopatrne. Zomrelo kvôli nej viac civilistov, než zabili teroristi v priebehu trojročnej existencie chalifátu, píšu vedci v článku uverejnenom v časopise PloS Medicine.

Ilustračné foto

Gilbert Burnham z Univerzity Johna Hopkinsa v americkom Baltimore a jeho kolegovia vypočuli obyvateľov a zhromaždili štatistické údaje o úmrtnosti v Mosule za vlády IS a v priebehu obliehania.
Hovorili celkom s asi 7,5 tisíc obyvateľmi mesta, z ktorých mnohí stratili svojich blízkych a príbuzných. Ako podotýkajú vedci, za túto dobu zabili bojovníci alebo vojaci koalície vedenej USA asi 630 príslušníkov týchto rodín, hlavne mladých mužov alebo chlapcov.
Značná časť týchto úmrtí — asi 400 prípadov — nastala v dôsledku leteckých útokov a bombardovania koalície vedenej USA, ďalších 200 príbuzných opýtaných osôb bolo ťažko zranených. Pre porovnanie: za tri roky, kedy bolo mesto pod kontrolou IS, popravili teroristi asi dvadsať ľudí.
„Vojenskí stratégovia koalície prehlasovali, že letecké útoky na Mosul boli ‚najpresnejšie za celé vojenské dejiny”, intenzita tohoto konfliktu a počet s ním spojených úmrtí sú však porovnateľné s tým, čo sa dialo za 2. svetovej vojny. I keď k časti smrteľných prípadov došlo naozaj v blízkosti objektov teroristov, čo je prípustné z hľadiska humanitárneho práva, mnohí ľudia boli zabití v mestských štvrtiach, ktoré nemali žiadny strategický význam,” uzatvárajú vedci.
 

Príspevok Obliehanie Mosulu prebiehalo barbarskými spôsobom, tvrdia vedci zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)