Moskva 27. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Ministry of Defence of the Russian Federation)
 
Po dlhú dobu bol sovietsky rozvoj 80. rokov v oblasti tankov veľkým tajomstvom. A až teraz vychádza najavo, aké úžasné bojové vozy by sa mohli dostať do výzbroje

Tank Armata

Napríklad na webe Btvt.info sa prvýkrát objavili podrobné informácie o neobvyklom a v mnohých ohľadoch protichodnom Objektu 490. Tank 21. storočia vyrobený v Charkove mal neobvyklé riešenie – pohyboval sa na štyroch pásoch. To podľa návrhárov výrazne zvyšovalo životaschopnosť, pretože strata jedného z pásov napríklad v dôsledku detonácie nepripravilo stoj o mobilitu.
 

 
Vysokorýchlostné charakteristiky (až 75 km/h) zabezpečovali dva motory o celkovom výkone až 2 tisíc koní. Stroj sa navyše mohol pohybovať rovnakou rýchlosťou dopredu i dozadu.
Delo kalibru 152 mm sa nachádzalo vo veži bez posádky. Pri maximálnom uhle zdvihnutia sa delo používalo pri prekonávaní vodných bariér ako potrubie pre prívod vzduchu.
Životaschopnosť objektu 490 bola bezprecedentná aj podľa dnešných štandardov. Napríklad ochrana proti protipancierovými strelám sa rovnala dvom metrom obyčajného brnenie, od kumulatívnej munície bola posádka chránená až štyrmi a pol metra.
Predpokladala sa tiež inštalácia aktívnej ochrany.
Dvojmiestna posádka bola umiestnená v zadnej časti tanku, v dobre chránenej obrnenej kapse, k dispozícii mala najnovšie pre svoju dobu zameriavače vrátane termokamery.
Na strechu sa montoval automatický 30mm granátomet a dva guľomety kalibru 7,62 mm.
Vojenskí experti hodnotia tento vývoj ako skutočné majstrovské dielo vojenského myslenia. Súčasne pochybujú o tom, že tento tank by mohol niekedy byť uvedený do prevádzky. Bol by veľmi nákladný a veľmi obtiažny na údržbu.
 
Príspevok Objekt 490. bery tanku 21. storočia zo sovietskej minulosti zobrazený najskôr Hlavné správy.