Zürich 26. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Orlin Wagner)
 

Švajčiarski vedci z univerzity v Zürichu, v Bazileji a tiež francúzski kolegovia z Technologického univerzitného ústavu vyvinuli bunky schopné vylučovať inzulín v reakcii na kofeín, ktorý je, ako sa ukázalo, dobrou látkou na liečenie diabetu. Článok s výsledkami ich práce bol zverejnený v časopise Nature Communication.

Ilustračné foto

Ľudia s cukrovkou majú v krvi veľký obsah glukózy. Vedci vyvinuli syntetický regulátor aktivity génu, ktorý zodpovedá za vytváranie enteroglukagonu, čo je peptid podobajúci sa glukagonu (GPP-1), ktorý reaguje na kofeín.
Vedci spojili protilátky aCaffVHH, ktoré zväzujú kofeín s rôznymi vnútrobunkovými signálnymi doménami, ktoré za špecifických podmienok vysielajú chemické signály k jadru buniek, čím spôsobujú aktiváciu tých alebo iných génov. Tieto syntetické receptory dostali názov C-STAR.
Embryonálne bunky obličiek s C-STAR boli dané do maličkých kapsúl a potom pomocou injekcie aplikované do pobrušnice myší. C-STAR pritom obsahoval signálne domény prispievajúce k vytvoreniu GPP-1. V dôsledku toho mali hlodavci požívajúci kofeín po celú dobu pokusu nízku hladinu glukózy v krvi a vysokú hladinu inzulínu.
Podľa názoru vedcov je užívanie kofeínu najlepším spôsobom regulácie aktivity C-STAR, pretože sa jeho množstvo, ktoré se dostane do organizmu spolu s kávou a ďalšími nápojmi, dá ľahko kontrolovať.
 

Príspevok Objavili nový úžitok kávy zobrazený najskôr Hlavné správy.