Bratislava 5. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Matej Tóth pre dokázanie svojej neviny absolvoval okrem vypracovania viacerých nezávislých posudkov, aj lekárske vyšetrenia v zahraničí
Obhajoba slovenského chodca Mateta Tótha voči dočasnému pozastaveniu činnosti mala viacero oporných pilierov, ktoré napokon vyzneli do želaného verdiktu. Olympijský šampión z Rio de Janeiro 2016 poznamenal, že ak by k inkriminovanej odobratej vzorke prišlo ráno a nie večer 4. mája 2016, tak by nemusel vysvetľovať nezrovnalosti v biologickom pase. Jeho dočasný trest mu napokon Disciplinárna komisia Slovenského atletického zväzu (DK SAZ) zrušila.
Na snímke sprava slovenský atlét Matej Tóth a analytický chemik a biochemik Robert Mistrík

Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) sledovala Tótha v rozmedzí rokov 2009 – 2016. V tomto období mu odobrali jej antidopingoví komisári dokopy 24 vzoriek. “V jednotlivých rokoch boli rôzne, napríklad počas prvého polroka 2016 ich bolo až šesť. Jedna jediná vzorka bola mimo ich stanovených hraníc. Bola zo 4. mája 2016, keď mi zistili nízke hodnoty hemoglobínu. Pri dopingu sú obvykle namerané vysoké hodnoty, mne však boli namerané nízke. Podľa expertov IAAF to bolo pravdepodobne spôsobené manipuláciou s mojou vlastnou krvou. Následný nárast hodnôt s blížiacim sa termínom OH svedčí o spätnej aplikácii mojej vlastnej krvi. Tieto tvrdenia sú však založené na subjektívnom posúdení, neexistuje objektívna metodika, ktorá by jednoznačne dokázala vyslovené podozrenia. Algoritmus matematického výpočtu modelov nie je verejne prístupný, preto sú výpočty hraničných hodnôt neoveriteľné,” vysvetľoval Tóth na tlačovej konferencii nezrovnalosti v jeho biologickom pase.
Tóth bol zahlásený na odber v systéme ADAMS, do ktorého musia športovci udávať dopredu miesto a čas svojho pobytu, aby ich komisári dokázali nájsť. Komisári však mali odobrať vzorku ráno medzi 6-7 hodinou ráno, ale prišli za ním až večer. V takom prípade mal možnosť odmietnuť odber bez postihu a antidopingoví lekári by za ním prišli na druhý deň. “V systéme ADAMS som bol zapísaný na testovanie ráno. Komisári majú právo prísť aj inokedy, ale ak športovca na uvedenej adrese mimo vymedzených hodín nenájdu, tak mu nehrozí nijaký postih. Keďže som nemal dôvod odmietnuť, tak som im otvoril. Nikdy som sa dopingovým komisárom nevyhýbal. Keby som robil niečo nekalé, asi by som im neotvoril. Ďalšia vec je, že okrem krvnej vzorky chceli aj moč a ja som krátko predtým na toalete. Tak som sa snažil rýchlo hydratovať, aby so mnou nemusel čakať celú noc. Aj to mohol ovplyvniť hladinu,” povedal.
Aj preto vo svojej obhajobe absolvoval vyšetrenia, ktoré ukazujú, že sa uňho krvné hodnoty počas dňa menia. “Má to svoj dôvod. Chceli sme tým dokázať, že keby prišli v ten deň, tak by bola ranná vzorka v medziach normy. Vo Fakultnej nemocnici v Olomouci som absolvoval aj protokol odberov, aby neprišli spochybnenia zo strany antidopingových komisárov. Výsledky boli jednoznačné – existoval veľký rozdiel medzi odberom ráno a večer. Pán Mistrík sledoval štatistiku odberov, rozdiel sa ukázal ako priepastný. Keby prišli ráno, tak by vzorka bola v poriadku a nemuseli by sme tu sedieť,” uviedol Tóth.
Pre dokázanie svojej neviny absolvoval okrem vypracovania viacerých nezávislých posudkov, aj lekárske vyšetrenia v zahraničí. “Počas leta 2017 som absolvoval množstvo lekárskych vyšetrení a testov, aby som dokázal, že toto celé nie je spôsobené dopingom, ale prirodzenými danosťami môjho organizmu. Preto bola moja obhajoba založená na mojom individuálnom organizme. Keď je človek olympijským šampiónom, tak má aj špecifický chemotyp,” prehlásil Tóth.
Ďalším argumentom bolo zranenie, ktoré utrpel na konci roku 2015. “Ak je človek zranený a netrénuje (détrening), tak jeho krvotvorba sa mierne utlmuje. Dokázali sme to nielen v lete, ale počas viacerých prípadov v mojej kariére. Ide teda o štandardnú odozvu môjho organizmu, ale funguje to takto aj u vytrvalcov, čo dokazujú vedecké štúdie. Konkrétne išlo o jar 2016, keď si moje telo vyžadovalo agresívnu liečbu po zápale holennej šľachy. Súbeh všetkých okolností spôsobil, že krvné hodnoty klesli. Keď som sa začal pripravovať smerom k OH, tak krvné hodnoty išli hore. Išlo to však prirodzene, dostal som sa na štandardné hodnoty,” vyjadril sa Tóth.
Hlavným bodom Tóthovho tímu však bol kemp v Austrálii, ktorý sa uskutočnil pred šiestimi rokmi. “Najvýraznejším argumentom bol výskum z roku 2011 v Austrálii. Austrálsky inštitút pre šport pripravil tréningový kemp pre chodcov, absolvovali sme vedeckú štúdiu, v ktorej sa preukázalo, že moje telo dokáže trikrát senzitívnejšie reagovať na vplyv hypoxie ako u ostatných chodcov. Je to nespochybniteľný argument, telo sa vymyká štandardom. Biologický pas rieši práve štandardy, preto moje boli atypické. Ak by som dopoval, tak by som sa nezúčastnil na štúdii. Aj to svedčí o mojej bezúhonnosti,” povedal slovenský chodec.
Jeho tím okrem toho musel vysvetliť aj podozrivú vzorku z roku 2011. “Riešili sme tiež ešte vzorku z roku 2011, keď bola hodnota hemoglobínu najvyššia z 24 meraní, ale stále v medziach normy. Experti uvážili, že krivka hodnôt bola podozrivá, preto sme to museli vysvetľovať. Išlo o vzorku z augusta pred MS. Prišlo vtedy k určitej dehydratácii po náročnej ceste a tiež prechodom do extrémnych klimatických podmienok, spolu s problémami s trávením. Išlo o prirodzenú odozvu môjho organizmu a súbeh okolností,” dodal Tóth.