Alofi 17. augusta 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Ng Han Guan)
 
Predseda vlády v Tonge Akilisi Pohiva vyzval predstaviteľov ďalších tichomorských krajín, aby sa pokúsili schudnúť a predstaviť tak správny príklad pre svojich obéznych občanov, informuje The Guardian

Ilustračné foto

V Tichomorí je podľa údajov najvyššia miera obezity, na čo chce výstražne upozornil tongský premiér Pohiva. Tento fakt zvýraznil aj pred svojimi tichomorskými kolegami a dokonca navrhol netradičnú vec, aby sa na každoročnom stretnutí v rámci Fóra tichomorských ostrovov uskutočnila aj malá súťaž vo vážení sa jednotlivých predstaviteľov krajín, komu z nich sa podarilo počas roka najviac schudnúť.
“Nie je to o tom, kto stratí najviac kilogramov, ale aby ste znížili svoju váhu, musíte jesť ľahko a neustále mať takéto zdravé zmýšľanie. Akonáhle sa vodcovia prispôsobia tomuto mysleniu, budú odhodlaní presvedčiť aj svojich ľudí k rovnakému stanovisku,” vyhlásil Pohiva na Fóre v štáte Niue.
Vyjadril tiež nespokojnosť s nedostatočným vplyvom iniciatív, ktoré sa v súčasnosti pokúšajú vyriešiť tento problém v Tichomorí, a dúfa, že súťaž v najvyššej strate hmotnosti môže byť dobrým príkladom pre ľudí. Obezita podľa neho súvisí so stravovacími návykmi a životným štýlom, čo je “zložitá otázka pre náš tichomorský ľud”.
“S vedúcimi predstaviteľmi tichomorských ostrovov sa stretávame a hovoríme a hovoríme o tejto otázke, no iniciatívy v tejto oblasti neprinášajú výsledok, zdá sa, že nefungujú,” vyjadril sa Pohiva a ukázal na okolostojacich kolegov:” Ako vidíte všetkých vodcov … netreba k tomu žiaden komentár.”
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je jeden z piatich detí a dospievajúcich v 10 sledovaných tichomorských krajinách klasifikovaný ako obézny a niektoré štúdie hovoria až o 40% až 70% obezity u dospelých. Konkrétne v Nauru je ich 61%, na Cookových ostrovoch 56%. Aj Palau, Marshallove ostrovy, Tuvalu a Niue majú aspoň polovicu dospelého obyvateľstva obéznu. Tonga zaznamenala 48,2%. Pritom v celosvetovom meradle ide o približne 12% dospelých považovaných za obéznych.
 
Príspevok Obezita je najvyššia v tichomorských krajinách. Podľa premiéra Tongy by ich vodcovia mali ísť príkladom a schudnúť zobrazený najskôr Hlavné správy.