Ankara 11. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Tureckí občania sa už pripravujú na oslavy Sviatku obety (Veľký sviatok), prvý deň osláv pripadá na nedeľu 11. augusta. Hlavnou tradíciou tohto sviatku je porážka obetných zvierat, najčastejšie ide o barany a býky. Tento rok sa medzi obetnými býkmi objaví i S-400

Ilustračné foto

Pred Sviatkom obety sa do tureckých miest z najbližších dedín a fariem privážajú zvieratá na porážku. Bratia Seyfi a Ibrahim Keyvanovci sa chovom dobytka zaoberajú v provincii Corum na severe Turecka, tento rok do predaja dali aj býka o váhe 1,5 tony s prezývkou S-400.

Ibrahim uviedol, že každý rok na sviatok pripravujú a chovajú dobytok. Tento býk dostal prezývku S-400 vďaka svojmu udatnému a pevnému charakteru.

“Býk S-400 je tri roky starý, celú tú dobu sme sa o neho starali ako o dieťa. Teraz váži 1,5 tony. Prezident Recep Tayyip Erdogan zaujal jasnú pozíciu, nepodľahol americkému tlaku a do Turecka dostal S-400. Náš býk má pevný charakter, je udatný a nikoho sa nebojí, preto sme mu dali meno S-400,” uviedol Ibrahim Keyvan. “Som hrdý, že som vychoval také zviera,” dodal ešte.

Býka S-400 nakoniec za 17 tisíc tureckých lír (asi 71 500 Kč) kúpil miestny starosta Fehmi Vargeloglu.

Dodávky S-400 Turecku

Zmluvu o dodávke štyroch systémov protivzdušnej obrany S-400 v hodnote 2,5 miliardy dolárov uzavreli v roku 2017. Časť má zaplatiť Turecko, časť je na ruský úver. Podľa vicepremiéra Jurija Borisova je súčasťou zmluvy aj opcia po splnení hlavnej časti dodávok.

Turecko je tretia krajina, po Bielorusku a Číne, ktorej Moskva dodáva S-400. Čoskoro sa k nim má pripojiť India.
Nákup najmodernejších ruských protivzdušných systémov vyprovokoval medzinárodný škandál. USA požiadali, aby sa Turecko nákupu vzdalo a kúpilo namiesto toho ich systémy Patriot.

Washington uvádzal, že v prípade odmietnutia zadrží alebo úplne zruší predaj najnovších stíhačiek F-35 Ankare. Avšak Turecko neustúpilo, čo skončilo jeho vylúčením z projektu F-35, do ktorého krajina investovala okolo 1,25 miliárd dolárov. V Ankare toto rozhodnutie označili za nespravodlivé.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj