Liege 29. mája 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)
 
Štyri obete na životoch si v utorok vyžiadala rukojemnícka dráma v belgickom priemyselnom meste Liege. Útočník tam zastrelil dvoch policajtov a spolujazdca sediaceho v okoloidúcom aute. Následne ho zastrelili príslušníci špeciálnej policajnej jednotky, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na belgickú spravodajskú stanicu RTBF.

Na snímke policajti vyšetrujú na mieste streľby v belgickom meste Liege

Podľa denníka Derniere Heure kričal páchateľ “Alláhu akbar” (Boh je najväčší). Belgický minister vnútra Jan Jambon na sociálnej sieti Twitter uviedol, že situáciou sa zaoberá protiteroristické krízové centrum.
Belgická agentúra Belga informovala, že zranenia utrpeli ďalší dvaja policajti.
Výstrely sa v centre Liege ozvali približne o 10.30 h SELČ. Následne sa páchateľ dal na útek a v priestoroch gymnázia si vzal za rukojemníčku upratovačku, píše DPA.
Krátko nato polícia rukojemnícku drámu ukončila. Motív páchateľa doposiaľ nie je známy. Na fotografiách, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach, je vidieť ľudí utekajúcich do bezpečia na centrálnom bulvári d’Avroy.
V Liege sa strieľalo aj v roku 2011, keď páchateľ zabil štyroch ľudí a zranil vyše 100 predtým a následne spáchal samovraždu.
Belgicko je v stave vysokej pohotovosti, odkedy sa bruselská bunka teroristickej organizácie Islamský štát (IS) zapojila do útokov v Paríži v roku 2015, keď zahynulo 130 ľudí, resp. rok neskôr v Bruseli, keď zomrelo 32 ľudí.
 
Stupeň ohrozenia terorizmom po útoku v Liege nezvýšia
Druhý stupeň ohrozenia terorizmom zostáva v platnosti v Belgicku aj po utorkovej streľbe a následnej rukojemníckej dráme v meste Liege. Informuje o tom agentúra DPA s odvolaním sa na belgické národné krízové centrum.
 
Obeťami útoku v Liege sú dve policajtky a jeden mladý muž
Obeťami útoku sú dve policajtky a jeden mladý muž. O život prišiel aj útočník. Vzhľadom na podozrenie, že išlo o teroristický útok, prípad prevzali federálne orgány.
Ako na tlačovej konferencii informoval hovorca prokuratúry Philippe Dulieu, muž “ozbrojený chladnou zbraňou” napadol odzadu dve policajtky, niekoľkokrát ich smrteľne pobodal a ukradol im strelné zbrane.
Následne smrteľne postrelil aj 22-ročného muža-spolujazda okoloidúceho auta a dal sa na útek. V priestoroch neďalekej školy – lýcea Léonie De Waha – vzal za rukojemníčku jednu zamestnankyňu.
Rukojemnícku drámu ukončili špeciálne policajné jednotky, ktoré muža útočiaceho na policajtov zastrelili. Pri útočníkovej paľbe bolo zranených niekoľko policajtov.
Prokuratúra informovala, že lýceum, kde sa odohrala rukojmenícka dráma a neutralizácia páchateľa, bude v stredu zavreté.
Úrady okrem toho oznámili, že v súvislosti s útokom budú štátne vlajky na radnici mesta a všetkých verejných budovách stiahnuté na pol žrde. Primátor mesta Willy Demeyer dodal, že obyvatelia si pamiatku obetí uctia minútou ticha a zápisom do kondolenčnej knihy.
Televízia RTBF informovala, že do mesta Liege pricestoval belgický premiér Charles Michel i kráľ Filip, ako aj ministri vnútra a spravodlivosti, Jan Jambon a Koen Geen.
 
Príspevok Obeťami útoku v Liege sú dve policajtky a jeden mladý muž zobrazený najskôr Hlavné správy.