Bratislava 31. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Obdobie pod vedením ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej hodnotí Slovenská lekárska komora (SLK) ako obdobie premárnených príležitostí. Agentúru SITA o tom informoval prezident SLK Marián Kollár

Na snímke Andrea Kalavská

Tento rok podľa neho nepriniesol slovenskému zdravotníctvu nič, čo by oprávňovalo povedať, že sa naštartovali nevyhnutné a dlho očakávané zásadné zmeny v zdravotníctve. Naopak, má pocit, že sa úpadok nášho zdravotníctva zastaviť nepodarilo. Kým Threema podľa neho ukázala v plnom rozsahu a hĺbke, v akom stave funguje naša spravodlivosť, originál nahrávky z Gorily podľa jeho slov len potvrdil to, čo bola a stále je príčina kontinuálneho poklesu nášho zdravotníctva od roku 2006 až po súčasnosť. „Niektorých z nás stále môže držať pocit, že sme ešte neklesli na úplné dno, napriek tomu, že každým volebným obdobím sa len prehlbuje naša apatia i strata nádeje, že príde niekto, kto vie, môže a skutočne dokáže prinavrátiť zdravotníctvo pacientom a nám, zdravotníkom, lepšie podmienky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ konštatoval prezident SLK.

Rok 2019 bol podľa Mariána Kollára okrem iného už tradične charakterizovaný nedostatočným rozpočtom potrebným na zvýšenie úrovne, eventuálne aspoň zastabilizovanie rezortu. Ako uviedol, dlhodobo nám chýba jasná vízia reálneho smerovania zdravotníctva, absencia štandardov, vytvorenie a implementácia nového, aktuálneho zoznamu zdravotných výkonov. Ani v tomto roku sa podľa neho nepodarilo zastaviť prehlbujúci sa nedostatok zdravotného personálu už nielen v nemocniciach, ale predovšetkým v ambulanciách primárnej a špecializovanej zdravotnej starostlivosti. O kontrole a efektívnom využívaní finančných prostriedkov sa podľa Kollára naďalej len pekne a pútavo rozpráva. „Na druhej strane sa rok niesol i v znamení súboja, a to nielen politického, o stratifikáciu nemocníc. Sme radi, že aj zásluhou SLK sa podarilo presvedčiť odbornými argumentami aspoň časť rozhodujúcich politikov o nevykonateľnosti tohto zákona v prospech pacientov,“ konštatoval prezident SLK.

Komora sa rozhodla pripraviť v spolupráci s ďalšími odborníkmi takú reformu zdravotníctva, ktorá bude reflektovať jeho súčasný stav i víziu, kam chceme zdravotníctvo dostať a aké ho chceme mať. „Najväčšou výzvou nášho zdravotníctva pre budúci rok bude predovšetkým potreba začať razantnejšie navyšovať počty zdravotníkov vo všetkých skupinách. Od lekárov cez sestry až po pomocný personál. Bude potrebné tento systém zabezpečiť aj finančne, aby sme mohli naštartovať zásadné zmeny a konečne začať stavať nové nemocnice aj na Slovensku. Dať organizácii jasné pravidlá a vzťahy,“ uzavrel Kollár.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj