Peking 25. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)

Čína protestuje proti rozhodnutiu Spojených štátov znova zvýšiť clá na čínsky tovar a to už vo výške 550 miliárd dolárov. 24. augusta to oznámilo čínske ministerstvo obchodu

Ilustračné foto

V sobotu 24. augusta Spojené štáty oznámili svoj zámer zvýšiť clá na čínsky dovoz vo výške 550 miliárd dolárov. Čína proti tomuto rozhodnutiu tvrdo protestuje, uviedlo čínske ministerstvo vo svojom vyhlásení.

Predtým americký prezident Donald Trump oznámil navýšenie ciel na dovoz čínskeho tovaru vo výške 300 miliárd dolárov na 15 percent od 1. septembra, aj keď predtým sa hovorilo o 10 percentách. Zároveň navýšenie, na ďalšie kategórie tovaru vo výške 250 miliárd dolárov, od 1. októbra bude rovných 30 percent, čo je o päť percent viac než predtým spomínané sadzby.

V Číne poznamenali, že jednostranné rokovania a obrátenie sa na psychickú štvanicu, obchodný protekcionizmus a maximálny nátlak porušuje konsenzus dosiahnutý vodcami oboch krajín, ako aj zásady vzájomného rešpektu, rovnosti a vzájomného prospechu. Takéto kroky podľa Pekingu spôsobujú vážne škody mnohostrannému obchodnému systému a zavedenému poriadku v medzinárodnom obchode.

Čína vyzýva USA, aby nevykonali nesprávne posúdenie situácie, nepodceňovali rozhodnosť čínskeho národu, aby zastavili svoje chybné činy, v opačnom prípade bude za všetky následky zodpovedná americká strana,” uvádza vo vyhlásení čínske ministerstvo obchodu.

Čína zaviedla clá

Trumpovmu rozhodnutiu predchádzalo zavedenie dodatočného clá Čínskou ľudovou republikou na dovoz amerického tovaru v hodnote 75 miliárd dolárov ročne. Dodatočné clá vo výške 10% a 5% na dovoz 5 078 položiek tovaru zo Spojených štátov v uvedenej hodnote budú zavedené 1. septembra a 15. decembra. Tento krok je reakciou na rozhodnutie Washingtonu zaviesť 10% cla na dovoz čínskeho tovaru vo výške 300 miliárd dolárov.

Trump požiadal Apple, aby opustil Čínu

V týchto dňoch sa Tim Cook, šéf spoločnosti Apple, stretol s Donaldom Trumpom a snažil sa mu vysvetliť, že zavedenie ciel na čínsky tovar bude mať negatívny dopad na konkurenciu medzi Apple a Samsungom. V dôsledku toho hlavný konkurent získa výhodu, pretože na rozdiel od výrobkov Applе, nebudú produkty juhokórejskej spoločnosti pri dovoze do Spojených štátov zdanené.

Trump na to vyhlásil, že keby nepomohol takým spoločnostiam, ako je Apple, mali by veľké problémy. Pomocou” mal prezident zrejme na mysli odklad platnosti ciel. Podľa neho pomoc, ktorú poskytuje najmä spoločnosti Apple, bude trvať veľmi krátku dobu, a preto musia urobiť to, čo musia  presunúť svoju výrobu z Číny.

Americký prezident pripomenul, že z dôvodu presunu výroby zahraničných spoločností z ČĽR do iných krajín stratila Čína dve miliardy dolárov a takmer dva milióny pracovných miest a mala by stratiť ešte viac.

Obchodná vojna medzi Čínou a USA

Obchodný konflikt medzi Čínou a USA trvá od minulého leta, kedy sa Washington rozhodol zaviesť clo vo výške 25% na dovoz 818 druhov čínskeho tovaru v celkovej výške 34 miliárd dolárov ročne. Čínska strana reagovala recipročne.

Koncom mája, po jedenástom kole konzultácií, strany oznámili zavedenie vzájomných obchodných ciel: USA na čínsky dovoz za 200 miliárd dolárov, Čína na viac ako päť tisíc amerických výrobkov za 60 miliárd.

Dvanáste a zatiaľ posledné kolo americkočínskych rokovaní skončilo koncom júla bezvýsledne.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj