Bratislava 23. marca 2018 (HSP/Foto:Sputnik- Artur Bekmatov)
 
Verejnosť sa obracia na ministerku školstva Martinu Lubyovú so žiadosťou o zastavenie testovania 15-ročných detí na základných školách vrámci celosvetového testu PISA, v ktorom sa deti musia vyjadrovať ku rôznym kontroverzným otázkam vrátane migrácie, multikulturalizmu, konšpirácií. Toto testovanie už odmietlo viacero vyspelých krajín ako USA, Nemecko, Veľká Británia, či Dánsko

Ilustračné foto

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) každoročne testuje žiakov 9. ročníkov základných škôl v oblasti čitateľskej, matematickej, prírodovednej a finančnej gramotnosti. V testových otázkach však hrajú dôležitú úlohu aj postojové záležitosti ako migrácia, chudoba, migrácia či životné prostredie.
Na internete sa začala šíriť verejná výzva, aby ministerka školstva zrušila toto testovanie, proti ktorému sa postavili aj v štátoch ako USA, Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko, Holandsko, Dánsko, Írsko a iné. Signatári vyzývajú: “Nerobte z našich deviatakov pokusných králikov a zastavte multi-kulti testovanie PISA.”
Dôvodom je najmä to, že testy PISA si dávajú za cieľ skúmať “pripravenosť študentov žiť po boku iných kultúr, mieru tolerancie, vedomosti o kultúrnych rozdieloch, schopnosť rozlišovať konšpirácie, postoj k rasizmu a predsudkom.”
 
 
Príspevok Občania vyzývajú ministerku školstva, aby zrušila testovanie PISA, ktoré zisťuje, nakoľko sú deviataci tolerantní, aký postoj majú deviataci k migrácii či konšpiráciám. Vyspelé západné krajiny toto testovanie už odmietli zobrazený najskôr Hlavné správy.