Quito 5. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Dolores Ochoa)

Väčšina voličov v Ekvádore sa v nedeľňajšom referende vyslovila za zrušenie ústavného dodatku, ktorý umožňuje prezidentovi krajiny neobmedzený počet funkčných období. Uviedla to agentúra DPA.
Na snímke ekvádorský prezident Lenin Moreno

Predsedníčka volebnej komisie Nubia Villacísová po spočítaní viac ako 22 percent hlasov oznámila, že za maximálne dve päťročné funkčné obdobia hlavy štátu sa vyslovilo 65,4 percenta voličov, zatiaľ čo 34,6 percenta hlasovalo proti.
Referendum vypísal úradujúci prezident Lenín Moreno. Jeho predchodca a bývalý spojenec Rafael Correa presadil v roku 2015 zmenu ústavy, umožňujúcu hlave štátu neobmedzený počet funkčných období. Ľavičiar Correa pôsobil vo funkcii prezidenta v rokoch 2007-2017 a referendum sa tak stalo aj hlasovaním o jeho budúcnosti, keďže “večný Correa”, ako ho posmešne nazývajú jeho kritici, očividne uvažoval o opätovnej kandidatúre v roku 2021 – avšak potom už bez časového obmedzenia.
Referendum je aj výsledkom boja o moc v rámci ekvádorskej ľavice. Jeho ústrednou postavou je medzičasom odsúdený viceprezident Jorge Glas, ktorý bol zapojený do korupčného škandálu okolo brazílskeho stavebného koncernu Odebrecht. Koncern mal podplácať politikov v celej Južnej Amerike.
Correa sa postavil za Glasa, ktorý tvrdil, že je nevinný. Moreno po zvolení neskrýval šok z rozsahu korupcie v krajine a odštartoval politiku dialógu s konzervatívnou opozíciou, čo zvýšilo jeho obľúbenosť medzi obyvateľstvom. Na rozdiel od Correu chce navyše opäť zlepšiť diplomatické vzťahy s USA.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.