Londýn 10. septembra 2017 (HSP/Foto: Screenshot web britského parlamentu)

Londýn našiel spôsob, ako ponechať občanov EÚ na svojom území: ak nechcú, aby ich vyháňali a aby mali rovnaké práva s pôvodnými obyvateľmi Britských ostrovov, môžu to urobiť veľmi ľahko – na to im postačí, aby sa stali Britmi
Ilustračné foto

Britská vláda prezradila niekoľko spôsobov, ako to zariadiť tak, aby aj ovce boli celé, aj vlci sýte – teda aby aj občania EÚ mohli bez obáv zostať na britských ostrovoch a nik by ich odtiaľto nevyháňal a zároveň by mali dostatočne široké práva. Skrátka mali by sa stať britskými občanmi.
Ako by to urobili? Postačilo by, keby pre začiatok ľudia, ktorí prežili nepretržite v Spojenom kráľovstve 5 rokov, požiadali o nový štatút – štatút osídlenca „settled”. Tento nový štatút im umožní žiť v krajine aj naďalej, ako aj predtým, a mať prístup k verejným prostriedkom a službám a potom požiadať o britské občianstvo.
Britská vláda ubezpečila, že veľké obavy by nemali mať ľudia, ktorí iba prednedávnom prišli na ostrovy – tesne pred vypuknutím Brexitu. Aj keby ešte nestrávili na ostrovoch 5 rokov, predsa budú môcť zostať vo Veľkej Británii aj naďalej a po vyše spomínaných 5 rokoch budú môcť tiež získať štatút osídlenca – „settled status”.
Dokonca aj tí, ktorí prídu do Veľkej Británie po hraničnom dátume, budú môcť požiadať o povolenie zostať aj po tom, ako Spojené kráľovstvo opustí EÚ. Podobné migračné opatrenia pre súčasných občanov EÚ britská vláda plánuje do budúcna. Hraničný dátum ešte len bude určený v procese rokovaní medzi Londýnom a Bruselom, ale britská strana už teraz avizuje, že, podľa všetkého, tento dátum nebude stanovený na obdobie pred 29. marcom 2017, kedy bol aktivovaný povestný článok 50.
Britská vláda na svojej stránke zverejnila príslušné informácie – Status of EU citizens in the UK: what you need to know /Štatút občanov EÚ vo Veľkej Británii: čo všetko by ste mali vedieť/. Zároveň ubezpečila, že mieni zabezpečiť, aby mali občania Európskej únie so štatútom osídlenca a dočasným povolením na pobyt rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti, vzdelaniu, dávkam a dôchodkom, a tiež verejným službám. Tento systém britská vláda plánuje spustiť na budúci rok, aby mohli prisťahovalci požiadať o získanie nového štatútu na ostrovoch pred tým, ako Spojené kráľovstvo opustí Európsku úniu.
Eugen Rusnák

Všetky informácie sú zverejnené na stránke britskej vlády.