Washington 26. decembra 2016 (HSP/Foto:Screenshot:video)

Ben Rhodes, poradca amerického prezidenta Baracka Obamu pre otázku národnej bezpečnosti, uviedol, že Rusko nepredstavuje najväčšiu svetovú hrozbu. Podľa jeho slov je Čína silnejším potenciálnym narušiteľom medzinárodného poriadku. S informáciou prišiel server Aljazeera.com.

Na snímke Ben Rhodes, poradca amerického prezidenta Baracka ObamuNa snímke Ben Rhodes, poradca amerického prezidenta Baracka Obamu

Ben Rhodes začal pracovať pre Baracka Obamu v roku 2007, ako tvorca jeho prejavov počas prezidentskej kampane. Počas nasledujúcich rokov sa však stal významným faktorom pri ovplyvňovaní prezidentových rozhodnutí. Už nestál len pri tvorbe prejavov, ale dokázal ovplyvniť aj zahraničnú politiku USA.

Pre server Al Jazeera uviedol, že aj keď je jeho účinkovanie v prostredí Bieleho domu na konci, nie je pripravený prestať myslieť na zahraničnú politiku Spojených štátov. Odpovedal aj na viaceré otázky ohľadom účinkovania USA v zahraničných konfliktoch.

Témou rozhovoru bol aj konflikt v Afganistane. On sám nepovažuje angažovanie Spojených štátov do tohto konfliktu za omyl.

Okrem iného sa v rozhovore vyjadril aj k súčasnej situácii vo svete a na tému medzinárodnej bezpečnosti. Podľa jeho slov nepredstavuje Rusko najväčšiu hrozbu. Tvrdí, že Čína ma potenciál stať sa omnoho silnejšou zemou ako Rusko.

„Rusko predstavuje veľkú hrozbu pre udržanie stability a medzinárodného poriadku vo svete. Čína je však omnoho silnejšia krajina ako Rusko a v budúcnosti môže konkurovať Spojeným štátom tak, ako Rusko nie je schopné,“ povedal Rhodes pre Al Jazeera.

V rozhovore sa ďalej vyjadril aj k použitiu chemických zbraní v Sýrii a k anexii Krymu. Celý rozhovor môžete nájsť TU.

Juraj Paška

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.