Washington 21. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Elaine Thompson, File)

Barack Obama zakázal nové vrty ropy a zemného plynu na väčšine územia Arktídy a Atlantického oceánu patriaceho USA, čím použil zákon z roku 1953, ktorý umožňuje prezidentovi blokovať predaj nových vrtných a ťažobných práv

Ilustračné fotoIlustračné foto

Obamov zákaz sa vzťahuje na vody pri Aljaške v Čukotskom mori, na väčšinu Beaufortovho mora a v Atlantiku od New England po Chesapeake Bay.  – je bezprecedentné v mierke a mohli by byť napadnutá na súde Trump.

Ekológovia a obyvatelia uvedených území vítajú tento trochu prekvapivý krok Baracka Obamu. Podobne ako on urobil aj kanadský premiér Justin Trudeau, takže aj táto krajina dáva moratórium na nové ložiská ropy a zemného plynu v jej arktických vodách, s výhradou pravidelného preskúmania.

“Tieto akcie a paralelné akcie Kanady chránia citlivý a jedinečný ekosystém, ktorý sa nepodobá žiadnemu inému regiónu na svete. Odrážajú vedecké posúdenie, že aj pri vysokých bezpečnostných štandardoch, ktoré obe naše krajiny zaviedli, sú riziká úniku ropy v tomto regióne značné a naša schopnosť vyčistiť únik v drsných podmienkach regiónu je obmedzený,” vyhlásil Obama, ktorý je momentálne už na dovolenke na Havaji.

Ako píše britský The Guardian, v roku 2015 len 0,1 % z americkej federálnej produkcie ropy a zemného plynu pochádzalo z Arktídy, takže by nemali nastať nejaké významné zmeny. Na druhej strane, niekoľko energetických spoločností vyjadrilo želanie vŕtať v blízkej dobe v oblasti bohatých ložísk lacných ropných bridlíc v Severnej Dakote a v Texase, pretože prieskumné vrty v Arktíde sú nákladné a riskantné.

Podľa Russia Today, novozvolený prezident Donald Trump však prisľúbil, že on práve chce využiť ešte nevyužité energetické rezervy vrátane fosílnych palív, spochybňujúc klimatické zmeny a dohodu z Paríža. Akonáhle sa ujme úradu, môže sa odvolať voči Obamovmu nariadeniu, ale súdne spory môžu trvať roky, pretože zákon neobsahuje ustanovenie o možnosti jeho zrušenia.

Ale Kongres v tom nedal Obamovi plné právo. “Kongres nedal prezidentovi moc neumožniť zrušenie. Trump teda môže vyjsť so svojimi nárokmi. A môže mu byť dokonca vyhovené,” vraví Niel Lawrence, aljašský riaditeľ Rady pre ochranu prírodných zdrojov.