Washington 6. septembra 2017  (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)

Bývalý americký prezident Barack Obama odsúdil v utorok ako “kruté” rozhodnutie svojho nástupcu v úrade Donalda Trumpa ukončiť postupne program chrániaci pred vyhostením státisíce mladých prisťahovalcov, ktorí sa dostali do Spojených štátov nelegálne ako deti. Trump podľa neho týmto spôsobom zároveň marí svoje vlastné zámery, uviedla agentúra AP s tým, že Obama vo svojom vyjadrení terajšieho prezidenta priamo nemenoval
Na snímke Barack Obama

Exprezident uviedol, že tento krok “vrhol tieň” na časť najznamenitejších mladých ľudí v Spojených štátoch, a dodal, že by nemali byť postihovaní, keďže “neurobili nič zlé”. Obama tiež poznamenal, že je teraz úlohou Kongresu, aby konal.
Politiku známu pod skratkou DACA, ktorá vychádza z iniciatívy Obamu, americký minister spravodlivosti Jeff Sessions v utorok označil za “neústavné uplatnenie právomoci výkonnou zložkou”. Trumpova administratíva podľa neho vyzýva Kongres, aby našiel iný spôsob, ako ochrániť tých, ktorí by nemali byt deportovaní.
Program DACA umožňoval takmer 800.000 mladým prisťahovalcom, pre ktorých sa v Spojených štátoch vžilo označenie rojkovia (dreamers), získať odklad vyhostenia a možnosť legálne v hostiteľskej krajine pracovať. Prezident Trump v utorok už skôr naznačil prostredníctvom Twitteru, že konečné rozhodnutie o ich osude prenechá zákonodarcom.
Obama počas pôsobenia v prezidentskej funkcii zastával názor, že tzv. rojkovia by nemali byť vyhostení. Pre svoje názory však nemal dostatočnú podporu Kongresu, a tak sa v roku 2012 rozhodol tento problém vyriešiť prezidentským dekrétom. Trump proti tomuto nariadeniu ostro brojil a tvrdil, že ho spolu s inými Obamovými dekrétmi zruší.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.