Americký prezident Barack Obama sa na summite Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC) na krátku dobu stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Hovorili spolu o Sýrii a Ukrajine a ich rozhovor trval zhruba štyri minúty, oznámil Biely dom. Vrcholná schôdzka sa koná v peruánskej metropole.

„Na začiatku zasadnutia sa navzájom pozdravili a veľmi krátko spolu hovorili,“ povedal agentúre TASS hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Podľa Bieleho domu po výmene zdvorilostí Obama vyzval Putina, aby Rusko plnilo svoje záväzky vyplývajúce z minských dohôd, ktoré majú prispieť k ukončeniu konfliktu na Ukrajine. Vyzval tiež, aby ministri zahraničia oboch krajín pokračovali v spolupráci s ostatnými krajinami s cieľom zmierniť násilie v Sýrii a utrpenie miestnych. Viacero diplomatických snáh zahŕňajúcich USA a Rusko zameraných na udržateľné zníženie násilia bolo zatiaľ neúspešných.

Agentúra AP uviedla, že novinári videli Obamu a Putina na začiatku summitu spolu krátko hovoriť. Obaja štátnici spolu stáli bokom, potom si potriasli rukami a vrátili sa na svoje miesta pri stole. Novinári však nevedeli, o čom spolu štátnici hovorili. V rámci summitu prezidenti nemali vopred naplánované žiadne formálne stretnutia.

Pre Baracka Obamu je to posledný summit vo funkcii prezidenta USA. V januári ho vystrieda Donald Trump. Obama a Putin spolu mali veľmi napäté vzťahy najmä od ukrajinskej krízy v roku 2014. Kremeľ tento týždeň oznámil, že Putin sa už telefonicky spojil s Trumpom a obaja sa vyslovili pre aktívnu spoločnú prácu s cieľom normalizovať vzájomné vzťahy.