Washington 30. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)

Odchádzajúci prezident USA Barack Obama, ktorý je považovaný za najslabšieho prezidenta v histórii USA, evidentne nezvláda svoj neslávny odchod z vysokej funkcie a správa sa čoraz viac hystericky a emotívne.

Podľa informácií rusvesny vo štvrtok sa Obama rozhodol zaviesť sankcie proti 9 ruským spoločnostiam, ako aj proti členom GRU (vojenská rozviedka) a FSB (tajná služba). Oficiálnym dôvodom bolo zasahovanie Rusov do amerických prezidentských volieb.

Na snímke americký prezident Barack Obama (vľavo) a Hillary ClintonováNa snímke americký prezident Barack Obama (vľavo) a Hillary Clintonová

Už sme viackrát na Hlavných správach písali, že Obama a všetci tí, ktorí podľa goebbelsovskej axiómy “tisíckrát opakovaná lož sa stáva pravdou” omieľajú neustále tvrdenia o ruskom hackerskom zásahu do amerických prezidentských volieb, nepredložili žiadne relevantné dôkazy. Ide len o ich subjektívne a ničím nepodložené tvrdenia. Časť amerických politikov si však v posledných približne 25 rokoch akosi zvykla, že celý svet musí ich tvrdenia považovať za dôkazy a je povinný plniť americké priania a rozkazy.

Evidentne nemusí a vyzerá to tak, že ani nebude. Najjednoduchšie a najrýchlejšie to Obamovi vysvetlil filipínsky prezident Duterte svojím okrídleným označením Obamu ako “son of bitch”. Éra dominancie USA sa skončila, to však akosi Obamovi a jeho administratíve uniká. Záchvat hysterickej činorodosti, ktorý sa zmocnil najslabšieho prezidenta v dejinách USA, pripomína podľa cynikov zúrivosť ohrdnutej milenky, rozhodnutej to všetkým naokolo “čo najviac osladiť”.

Vo štvrtok Obama oprášil repertoár z obdobia “studenej vojny”. Rozhodol sa zatvoriť dva ruské oficiálne diplomatické komplexy (Maryland – dom kúpil ZSSR v roku 1972 a New York – dom kúpil ZSSR v roku 1954). Podľa posledných informácií, agenti USA zatvoria oba komplexy v piatok napoludnie amerického času. Oba domy sú súčasťou diplomatického majetku RF v USA. Obama a jeho administratíva sa navyše rozhodli vyhostiť 35 ruských diplomatov z dôvodu, že ruskí diplomati vykonávali činnosť, ktorá nie je v súlade so štatútom diplomata – tam sa zaraďuje aj špionáž a údajné zasahovanie do prezidentských volieb v USA.

Už v júli 2016 vyhostili USA dvoch ruských diplomatov. Odpoveď Ruska bola recipročná, vyhostili dvoch amerických diplomatov. Pri vyhostení 35 ruských diplomatov Obama predpokladá, že Rusi vyhostia 35 amerických diplomatov a medzi Ruskom a USA vypukne roztržka, ktorú bude Donald Trump s problémami na diplomatickom poli riešiť. Evidentne však nechápe, že Vladimír Putin a aj Donald Trump sú pragmatici a hysterické reakcie Obamu nebudú mať na ich ďalšie vzťahy žiaden výraznejší dopad.

Rovnako ako ohrdnutá milenka hystericky tajne doluje informácie z mobilného telefónu svojho ex, možno prikáže Obama a členovia jeho administratívy agentom tajnej služby (napriek diplomatickým zvyklostiam a dohovorom) do oboch budov aj preniknúť, aby tam víťazoslávne našli “stopy po ruských hackerských útokoch”. Nemôže sa vylúčiť ani takáto nepravdepodobná možnosť, ako Obama (rovnako ako aj iní americkí prezidenti) už v minulosti niekoľkokrát ukázal, že si nemieni robiť s dodržiavaním demokratických zvyklostí civilizovaného sveta ťažkú hlavu, takže porušiť diplomatické konvencie mu evidentne nemusí robiť žiaden problém.

Možno sa dočkáme aj scenára, kedy agenti americkej tajnej služby víťazoslávne nájdu v oboch rezidenciách dôkazy o hackerských útokoch, ktoré sa odtiaľ uskutočňovali. A možno sa aj nájdu dôkazy, že Rusi z uvedených rezidencií riadili obchod s drogami, zbraňami a detskou pornografiou v USA, pričom vysvitne, že v pivnici držali aj vyklonovaných dvojníkov Donalda Trumpa, cez ktorých chceli ovládať USA. A možno sa v oboch rezidenciách nájdu aj iracké zbrane hromadného ničenia, ktoré slúžili ako dôvod na vtrhnutie USA a Západu do Iraku počas II. irackej vojny a ktoré sa v Iraku napriek americkým tvrdeniam nepodarilo nikdy objaviť.

Moskva už upozornila, že prijme recipročné kroky. Takže podľa viacerých analytikov hrozí, že Rusi vyhostia rovnaký počet amerických diplomatov a vykonajú rovnaké operácie ako Američania, a to voči anglo-americkej škole v Moskve a voči oddychovej rezidencii amerického veľvyslanca v Serebrjannom Bore.

Putin je však najmä majstrom v asymetrických odpovediach. Už toľkokrát Obamu a jeho administratívu v posledných mesiacoch prekvapil a nachytal, že Obama by si už mohol konečne uvedomiť, aký výrazný je intelektuálny rozdiel medzi ním a Putinom.

Od roku 2014 to ide z USA pod Obamovým vedením a za výdatnej účasti jeho administratívy naozaj dole vodou. Za dva roky zhodiť USA z piedestálu veľmoci a umožniť vznik multipolárneho sveta – na to by evidentne ruský prezident Vladimír Putin sám nestačil. Evidentne mu svojou nekompetentnosťou, nedostatkom invencií a skúseností pomáhal aj Barack Obama a členovia jeho administratívy. Povedzme si otvorene, kto sa obklopí takými odborníkmi a kapacitami ako Clintonová, McCain, Kirby alebo Psaki, naozaj nemôže byť reálne geopolitickou veličinou.

Je fajn, že Obama a jeho administratíva, rovnako ako Clintonová, odchádzajú do zabudnutia. Treba len dúfať, že sa Donaldovi Trumpovi podarí úspešne zapustiť proces transformácie USA do podoby slušnej a demokratickej krajiny, ktorá sa právom opätovne (bez arogancie a pocitu výnimočnosti) zaradí medzi ostatné demokratické a civilizované krajiny svetového spoločenstva.