Washington 7. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Americký prezident Barack Obama vyzval v noci nadnes Američanov, aby neopúšťali svoje hodnoty a v boji proti terorizmu nekonali so strachom v srdci

Obama, ktorého v januári vystrieda v Bielom dome novozvolený prezident Donald Trump, v prejave prednesenom na MacDillovej vojenskej leteckej základni v meste Tampa v americkom štáte Florida zároveň zdôraznil význam boja proti diskriminácii, rasovej a náboženskej nenávisti.
Vo svojom poslednom prejave venovanom národnej bezpečnosti okrem iného Obama vyzval Američanov na úctu k slobode vierovyznania a občianskym slobodám.

Na snímke americký prezident Barack ObamaNa snímke americký prezident Barack Obama

“Sme národom, ktorý vie, že slobodu nikdy nemožno považovať za samozrejmosť, a každý z nás nesie zodpovednosť za to, aby sme si ju zachovali,” povedal americký prezident, pričom dodal, že práve touto vlastnosťou sa Američania odlišujú od tyranov a teroristov.

Bez toho, aby Trumpa menoval, Obama odmietol niektoré jeho myšlienky a zdôraznil, že Spojené štáty nikoho nepodrobujú skúškam z vierovyznania a nediskriminujú moslimov.

V oblasti národnej bezpečnosti poukázal Obama na skutočnosť, že od roku 2009, keď nastúpil do úradu amerického prezidenta, podarilo sa jeho dvom administratívam zmeniť charakter amerických vojenských operácií v Afganistane a Iraku. Namiesto veľkých bojových jednotiek tam podľa neho v súčasnosti pôsobia najmä špecialisti, ktorých hlavnou úlohou je boj proti terorizmu a zabezpečovanie výcviku príslušníkov miestnych bezpečnostných síl.

Obama okrem iného spomenul aj skutočnosť, že za jeho pôsobenia v Bielom dome sa podarilo zdecimovať teroristickú sieť al-Káida a zlikvidovať viacero jej vodcov vrátane svojho času najhľadanejšieho teroristu na svete Usámu bin Ládina.

V súvislosti s aktuálnou bezpečnostnou situáciou sa odchádzajúci šéf Bieleho domu venoval najmä hrozbe, ktorú predstavuje extrémistická sunnitská organizácia Islamský štát pôsobiaca hlavne v Iraku a Sýrii.

Podľa Obamu aj napriek teroristickým útokom, ku ktorým došlo v ostatných mesiacoch vo Francúzsku a Belgicku, sa medzinárodnej koalícii bojujúcej proti IS podarilo dosiahnuť výrazný pokrok.

“Dôležité je, že IS postupne lámeme chrbticu,” povedal Obama, pričom spomenul územné straty, ktoré islamisti v Iraku a Sýrii utrpeli, ako aj úspechy irackých síl v boji za oslobodenie severoirackého mesta Mósul.

Podľa Obamu by však boj proti terorizmu nemal byť sprevádzaný porušovaním medzinárodného práva a strachom, pretože, ako povedal, štáty nerobia dobré rozhodnutia, keď konajú v strachu.

“Musím brániť našich ľudí, ale zároveň som prisahal, že budem brániť našu ústavu,” povedal Obama vo svojom poslednom prejave venovanom národnej bezpečnosti, ktorý ako americký prezident predniesol v utorok na MacDillovej leteckej základni na Floride.