Washington 31. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)

Bývalý americký prezident Barack Obama podporuje protesty, ktoré v celých Spojených štátoch vyvolal dekrét nového prezidenta Donalda Trumpa o zákaze vstupu obyvateľov siedmich moslimských štátov do USA

Uviedol to vo vyhlásení, ktoré v pondelok tlmočil jeho hovorca Kevin Lewis.

Na snímke Barack ObamaNa snímke Barack Obama

Obama vo svojom prvom verejnom vyhlásení od 20. januára, keď sa mu skončilo druhé funkčné obdobie, konštatoval, že ho “potešila miera angažovanosti” americkej verejnosti v tejto otázke, pričom “zásadne nesúhlasí s koncepciou diskriminácie jednotlivcov na základe ich vierovyznania alebo náboženskej príslušnosti”.

Trump svoj prezidentský dekrét, ktorý na 90 dní zakazuje vstup do USA občanom siedmich štátov, vydal v piatok a vyvolal ním protesty desaťtisícov ľudí v celých USA. Nariadenie o zákaze cestovať do Spojených štátov sa týka občanov Iraku, Sýrie, Iránu, Sudánu, Líbye, Somálska a Jemenu.

Obama tiež odmieta Trumpovo tvrdenie, že jeho politika je podobná tej, ktorú uplatňoval on sám v roku 2011, keď na šesť mesiacov zakázal udeľovať víza utečencom z Iraku. Obamovo nariadenie sa však netýkalo držiteľov platných víz či tých utečencov, ktorí riadne prešli výberovým procesom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.