Naznačili to už výsledky tzv. exit polls, ktoré si v deň volieb – 8. novembra – robil denník The New York Times. Vyplynulo z nich, že 71 percent amerických židov odovzdalo hlas Trumpovej protikandidátke z tábora demokratov Hillary Clintonovej. Židovská komunita v USA Trumpa kritizovala najmä za jeho návrh vydať pre moslimov z cudziny dočasný zákaz na ich vstup na územie USA.

Obama v noci nadnes vo svojich prejavoch na dvoch obradoch zapaľovania chanukových sviec nespomenul svojho nástupcu v prezidentskej funkcii, ale pripomenul, že „prvá kapitola chanukového príbehu bola napísaná pred 22 storočiami, keď vládcovia židom zakázali náboženské obrady a trestali ich, ak sa opovážili vyznávať svoju vieru“.

„Preto dnes nielen zapaľujeme chanukovú sviečku, ale sa k tomu aj hrdo hlásime,“ uviedol Obama. „Každý v Amerike musí chápať podstatu tejto tradície, hrdo vyznávať svoje náboženstvo, nech je akékoľvek, brániť právo iných konať rovnako,“ zdôraznil Obama. Chanuka podľa Obamu pripomína, že „sloboda je najvýznamnejšie z požehnaní“, ktorým sa tešia v USA.

Americký prezident podľa spravodajského portálu Ynetnews uviedol, že príbeh spojený s chanukou je svedectvom o tom, že aj malá skupina dokáže veľké veci a môže prejsť ďalekú cestu – tak ako „malé množstvo oleja môže živiť plameň nad očakávanie dlho“.

Hosťami Bieleho domu boli príbuzní filozofa Elieho Wiesela, ktorý prežil koncentračný tábor a s Obamom sa často stretával, ako aj časť príbuzných bývalého izraelského prezidenta Šimona Peresa, ktorý zomrel v septembri. Slávnosť v Bielom dome sa konala v predstihu. Samotná chanuka sa tento rok začína 24. decembra a bude trvať do 1. januára.

Židovský sviatok chanuka, sviatok svetiel, je spomienkou na znovuzasvätenie Jeruzalemského chrámu. Chanuka pripomína historické udalosti spojené s úspešným povstaním Makabejcov proti gréckej nadvláde pred vyše 2000 rokmi. Na ich pamiatku v židovských rodinách a v synagógach zapaľujú počas ôsmich dní postupne každý deň o jednu sviečku viac. Chanukové sviečky sa zapaľujú len po súmraku. Cieľom je, aby osvetlili temnotu sveta.