Washington 26. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)

Barack Obama reagoval na úmrtie bývalého kubánskeho prezidenta Fidela Castra

Americký prezident Barack Obama vyjadril dnes sústrasť obyvateľom Kuby a ponúkol im “ruku priateľstva”. Reagoval tak na úmrtie bývalého kubánskeho prezidenta Fidela Castra, ktorý zomrel v piatok vo veku 90 rokov.

Na snímke americký prezident Barack Obama

Na snímke americký prezident Barack Obama

“Fidel Castro zmenil jednotlivé životy, rodiny i kubánsky národ. Dejiny zaznamenajú a posúdia obrovský vplyv tejto jedinej osobnosti na ľudí a okolitý svet,” uviedol vo vyhlásení odchádzajúci šéf Bieleho domu.

Pripomenul, že počas takmer šiestich desaťročí boli vzťahy medzi USA a Kubou poznamenané “nezhodami a hlbokými politickými spormi”. Obama sa podľa vlastných slov počas svojho úradovania veľmi snažil o to, aby sa tieto napäté vzťahy stali minulosťou.

Obe krajiny majú, ako zdôraznil, mnoho spoločného vrátane rodinných pút, ako aj kultúrnych a obchodných stykov. Obama v tejto súvislosti podčiarkol význam amerických Kubáncov, ktorí podľa neho urobili veľmi veľa pre Spojené štáty i pre svojich krajanov žijúcich vo vlasti.

Dosluhujúci americký prezident súčasne uistil obyvateľov Kuby, že Spojené štáty sú ich “priateľom a partnerom”.

Obama sa koncom roka 2014 dohodol na normalizácii diplomatických kontaktov s kubánskym prezidentom Raúlom Castrom, čo odvtedy viedlo k oživeniu politických a hospodárskych stykov medzi oboma krajinami. V júli 2015 obe krajiny otvorili svoje veľvyslanectvá vo Washingtone, respektíve v Havane. V marci 2016 pricestoval Obama na historickú návštevu Havany.