Londýn 26. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)

Britský minister životného prostredia, výživy a záležitostí vidieka Michael Gove sa stal v nedeľu ďalším politikom, ktorý prejavil záujem vystriedať premiérku Theresu Mayovú na čele vládnucej Konzervatívnej strany po tom, ako ohlásila zámer odstúpiť z predsedníckej funkcie. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Na snímke Michael Gove

“Môžem potvrdiť, že ponúknem svoje meno, aby som bol premiérom tejto krajiny,” uviedol Gove, od ktorého sa oznámenie tohto zámeru už skôr očakávalo.

Záujem prevziať vedenie strany po Mayovej tak prejavilo už osem konzervatívcov vrátane bývalého ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona či bývalého ministra pre tzv. brexit Dominica Raaba. Oficiálna kampaň sa začne po odstúpení Mayovej, na čo vyberú nového lídra poslanci spolu s ďalšími približne 120.000 členmi Konzervatívnej strany. Úspešný uchádzač sa potom automaticky stane britským premiérom.

Mayová v piatok vyhlásila, že 7. júna plánuje odstúpiť z funkcie predsedníčky Konzervatívnej strany a zostať prechodne úradujúcou premiérkou, kým si jej strana nevyberie nového lídra.

Termín odloženého odchodu Británie z EÚ je stanovený na 31. októbra, ale medzi britskými zákonodarcami stále nie je zhoda v tom, ako by mal odchod prebehnúť, a či vôbec.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj