Bratislava 26. apríla 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Toru Takahashi)
 
V uplynulých dňoch prešla médiami informácia, že o priemyselný park na východe Slovenska pri Košiciach majú záujem dve automobilky. Hospodárske noviny aktuálne informujú o ďalšom adeptovi, treťom najväčšom čínskom producentovi pneumatík Linglong, ktorý je zároveň jeden z desiatich najväčších producentov pneumatík na svete

Ilustračné foto

Producent pneumatík Linglong výrobnú fabriky v Európe ešte nemá.  Okrem Slovenska sú v hre aj Česko a Srbsko. Podľa odborníkov však naša krajina vedie. Výhodou je používanie euromeny a blízkosť k množstvu automobilkám či k ostatným európskym trhom.
Na začiatku vyzeralo byť najpravdepodobnejšie Česko. U našich susedov je však problém nájsť vhodnú lokalitu. Podľa Radka Grilla z českej spoločnosti Tomket, ktorý úradne zastupuje záujmy tohto čínskeho gumárenského giganta Linglong, “v úvahe boli bývalé čiernouhoľné bane na Ostravsku, ale na umiestnenie výroby sú však nepripravené a vyžadovali by si množstvo ďalších investícii”.
Rozhodnutie o umiestnení novej fabriky malo padnúť už pred pár mesiacmi, ale údajne ho zdržala geopolitická situácia vo svete, ktorá by mohla ovplyvniť dodávky materiálov potrebných na výrobu. Konečné rozhodnutie by malo padnúť do troch mesiacov. Investícia v hodnote 500 miliónov by mohla dať prácu okolo 1 500 ľuďom.
 
Príspevok O východ Slovenska má záujem aj ďalší čínsky priemyselný gigant zobrazený najskôr Hlavné správy.