Moskva 29. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA-Diana Černáková)

Slovenská ministerka poľnohospodárstva Gabriela Matečná v rámci dňa Slovenských potravinárov navštívila Moskvu, kde mala možnosť zhodnotiť ruský trh, stretnúť sa s ruskými kolegami a prebrať možnosti spolupráce

Na snímke Gabriela Matečná

Matečná počas brífingu uviedla, že konkurencia na ruskom trhu pre slovenských dodávateľov v oblasti potravín je obrovská a to najmä preto, že vyrábajú kvalitné potraviny. Dodala, že Slovensko sa na ňom nevie presadiť tiež objemom. Môže však podľa jej názoru uspieť s inovatívnymi, kvalitnými potravinami.

Matečná poukázala, že zavedenie potravinového embarga v roku 2014 malo pozitívny vplyv na ruský trh.

Rusko je sebestačné vo výrobe potravín na 93 percent. To je obrovské číslo, o ktorom sa Slovensku môže len snívať, pretože sme na otvorenom trhu, ale tá podpora ruskej vlády práve poľnohospodárstvu a potravinárstvu je nevídaná, cituje slová Matečnej slovenský portál Teraz.

Prezentačného dňa, ktorý prebehol slovenskom veľvyslanectve v Moskve, sa zúčastnilo 26 slovenských firiem, majúcich záujem o export na ruský trh. Slovenské výrobky si prišlo pozrieť jedenásť ruských reťazcov a štyria špeciálni distribútori.

Ruská strana prejavila záujem nielen deklarovaný, ale aj reálny a niektoré spoločnosti na ruský trh dodávajú, uviedol Generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Milan Lapšanský.

Poukázal tiež na rozsah ruského trhu a historickú blízkosť so Slovenskom. Ruský trh je v prvom rade obrovský, nielen rozlohou krajiny, ale aj počtom obyvateľov. Je nám blízky historicky, máme veľmi dobré obchodné väzby, doplnil Pařízek.

Rusko ponúklo Slovensku spoluprácu v otázke afrického moru

V rámci svojej návštevy sa Matečná stretla s ruským ministrom poľnohospodárstva Dmitrijom Patruševom. Ruská strana bola mimoriadne dobre informovaná o našich prípadoch a o lokalizácii, kde mor je, povedala Matečná.

Ruský minister zároveň podľa nej vyjadril nádej, že výskumné ústavy oboch krajín, ktoré sa zaoberajú africkým morom ošípaných, by mohli spolupracovať napríklad aj na vývoji vakcíny.

25. júla Slovensko informovalo orgány ADNS (Európska komisia) a WAHIS (Medzinárodný úrad pre nákazy zvierat v Paríži) o prípade afrického moru ošípaných, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný v republike na farmách v okrese Trebišov pri hraniciach s Maďarskom.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj