Bratislava 17. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Poslanci z hnutia Igora Matoviča sú presvedčení, že nedostatočné stravovanie ovplyvňuje zdravie a blahobyt detí pri rozvoji ich rastu, zdravia, poznávania a správania a zároveň spôsobuje emočné a akademické problémy detí

Na snímke zľava poslankyňa NR SR za stranu OĽaNO-NOVA Soňa Gaborčáková a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter

Ak má byť jedlo pre deti na školách zadarmo, nech je takým pokrmom teplý obed. Uviedla to dnes v rozprave k opozičnému návrhu novely zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) poslankyňa za hnutie OĽaNO Soňa Gaborčáková. Vo svojom vystúpení na margo návrhu strany Smer-SD, ktorý hovorí o obedoch zadarmo, uviedla, že ak Slovensko uhrádza niečo niekomu, musí to dávať zmysel. Podľa nej je preto potrebné diskutovať o tom, či dieťa dostane studený olovrant alebo teplý obed. “Rovnako musíme hovoriť o kvalite, musíme hovoriť napríklad o alergikoch, o celiatikoch,” uviedla. “Ak chceme niečo dávať zadarmo, poďme zistiť, čo tým chceme dosiahnuť. Vieme nájsť spoločnú cestu, ale v racionálnych krokoch,” dodala s tým, že je potrebné sa zamyslieť nad tým, či chceme “zlepšiť študijné výsledky žiakov, či nakŕmiť hladné deti”.
Poslanci Národnej rady SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chcú skvalitniť stravovanie v materských, základných a stredných školách. Ako uvádzajú v dôvodovej správe k návrhu jeho predkladatelia, hlavným cieľom návrhu zákona je poskytnúť teplý obed pre každého žiaka za každý deň školského vyučovania a pre každé dieťa v poslednom ročníku materskej školy, rovnako za každý deň strávený v materskej škole.
Poslanci z hnutia Igora Matoviča sú presvedčení, že nedostatočné stravovanie ovplyvňuje zdravie a vývoj detí, má vplyv na správania a spôsobuje emočné a akademické problémy detí. “Poskytnutie teplého obeda zlepší stravovacie návyky a študijné výsledky hlavne žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a žiakov z marginalizovaných skupín, ktorí nemajú prístup k teplej strave,” uviedli poslanci a pripomenuli, že vládna strana Smer-SD ohlásila ambíciu zaviesť stravné zadarmo pre deti v poslednom ročníku materských škôl a pre deti na základných školách. Toto opatrenie by malo štát stáť 106 miliónov eur. “Preto navrhujeme, ak už vláda plánuje vynaložiť tieto prostriedky na stravovanie v školách a školských zariadeniach, aby bolo zabezpečené, že deti a žiaci dostanú za tento finančný príspevok kvalitnú protihodnotu, a to vo forme teplého obeda,” dodalo OĽaNO.
Deti, ktoré sú v poslednom ročníku materských škôl a na prvom a druhom stupni základných škôl, by mali mať od začiatku budúceho roka obedy zadarmo. Na júnovej tlačovej besede to po rokovaní Predsedníctva Smeru-SD o sociálnych opatreniach uviedol predseda strany Smer-SD Robert Fico. Štát bude toto opatrenie podľa Fica stáť okolo 106 miliónov eur ročne. Ako uviedol, poplatok za obed pre jedno dieťa dosahuje zhruba 1,2 eura na deň, pri dvoch školopovinných deťoch môže rodina ušetriť ročne 500 eur. Upozornil na to, že na obedy chodia približne len dve tretiny žiakov. “Odpadne sociálne stravovanie, ktoré nás dnes stojí 10 miliónov eur ročne,” povedal Fico. Ako uviedol minister financií Peter Kažimír, pri preplácaní obedov v materských a základných školách uvažoval Smer o deťoch, ktoré si plnia povinnú školskú dochádzku.
 
Príspevok O teplých obedoch a obedoch zadarmo by mala byť širšia diskusia, tvrdí Gaborčáková zobrazený najskôr Hlavné správy.