Praha 11. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Petr David Josek)

Po Janovi Hamáčkovi, ktorý v pondelok prijal nomináciu na post predsedu Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD), ohlásili svoju kandidatúru ďalšie dve osobnosti, a to bývalý šéf vojenského spravodajstva, brigádny generál v zálohe Miroslav Krejčík a primátor Olomouca, poslanec Antonín Staněk. Vyplýva to z informácií českých elektronických médií.
Na snímke logo ČSSD

O novom šéfovi ČSSD sa bude rozhodovať vo februári na mimoriadnom zjazde tejto niekdajšej vládnej strany.
Krejčík, ktorého vyzvali na kandidatúru kolegovia z miestnej organizácie ČSSD v Unhošti, chce podľa vlastných slov vyviesť stranu zo súčasnej hlbokej krízy. Podľa jeho názoru je v strane zásadne narušená vnútorná atmosféra dôvery a spolupráce a dlho sa sociálni demokrati venujú iba sami sebe či boju o moc namiesto starostlivosti a úsilia o zastupovanie záujmov svojich voličov.
Generál by chcel robiť otvorenú a transparentnú politiku v duchu hesla “čo hovorím, to robím”. Krejčík, ktorý je členom ČSSD od roku 2012, by však chcel zmeniť i stanovy strany a posilniť v nej vplyv členskej základne a miestnych organizácií.
Staněk považuje za jednu zo svojich výhod fakt, že nepatrí k žiadnemu z názorových prúdov v ČSSD. Sociálna demokracia má podľa jeho slov stále čo povedať spoločnosti, len to musia hovoriť zrozumiteľne dôveryhodní ľudia.
Olomoucký primátor, ktorý sa bude usilovať o rozšírenie svojej aktuálnej podpory zo strany troch okresných organizácií ČSSD, chce vyzvať členov strany na jednotu a komunikáciu. Aj keď je od roku 2015 členom predsedníctva strany, nebol súčasťou jej najužšieho vedenia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.