Bratislava 11. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

V autorskom dokumente Učiace sa Slovensko, ktorý má určiť smerovanie školstva v krajine, sa uvažuje o zrušení alternácie predmetov etická a náboženská výchova. Podľa autorov dokumentu by sa mala etika zaviesť ako povinný predmet pre všetkých žiakov a náboženstvo ako dobrovoľný predmet. S týmto návrhom však nesúhlasí predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Richard Vašečka a poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek (OĽaNO).
Na snímke predseda poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka

“Uvedený návrh je v tejto chvíli obsiahnutý iba v autorskom dokumente Učiace sa Slovensko. O otázke náboženskej a etickej výchovy sa bude diskutovať na úrovni celej spoločnosti a naprieč celým politickým spektrom. Až výsledok tejto diskusie sa premietne do finálnej podoby dokumentu Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania,” uviedli pre TASR z komunikačného odboru Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR. Podľa dokumentu alternácia náboženskej a etickej výchovy mala isté historické korene a príčiny, ktoré sú však už prekonané. “Dnes neexistujú dôvody, prečo stavať tieto dva predmety do protikladu, v skutočnosti nie sú alternatívou jeden k druhému,” uvádza sa v dokumente Učiace sa Slovensko.
V súčasnosti si rodičia a žiaci môžu vybrať medzi povinne voliteľnými predmetmi – náboženstvom a etikou. Vo väčšej miere si podľa Škripeka vyberajú náboženstvo. “Za rozhodujúce považujeme právo rodičov vybrať si. Práve oni majú primárnu zodpovednosť za výchovu svojich detí, a preto by im štát nemal prikazovať, v akom svetonázore budú vzdelávané. Okrem toho, etika je súčasťou náboženstva,” vysvetlil Vašečka.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.