Bratislava 26. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Návrhy opatrení, ktoré majú významný dopad na verejné financie, by sa mali predkladať štandardným spôsobom a prejsť pripomienkovým konaním. Tvrdí to predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ivan Šramko v reakcii na balík koaličných návrhov na zmeny v daňovej a sociálnej oblasti

Na snímke predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko

Hoci ich finálna podoba ešte nie je známa, hovorí sa, že ich dopad na budúcoročný rozpočet môže dosiahnuť zhruba pol miliardy eur. Ako dodal, snažili sa k nim ponúknuť odbornú diskusiu, o ktorú však nebol záujem

„Tým, že sa takéto návrhy s významným dopadom na verejné financie robia ako poslanecké návrhy, neprebieha k nim normálne medzirezortné pripomienkové konanie, nevyjadruje sa k tomu v riadnom konaní ministerstvo financií, ostatné rezorty, Národná banka Slovenska, či RRZ alebo iné inštitúcie a odborníci,“ povedal Šramko v rozhovore pre agentúru SITA. Takýto spôsob predkladania návrhov preto považuje na nevhodný, aj v prípade spomínaných koaličných opatrení. „Týkajú sa roku 2020, takže bolo na štandardný postup dosť času,“ povedal.

Rozpočtová rada napriek tomu k návrhom na zníženie korporátnych daní či nezdaniteľného základu iniciatívne analýzu dopadov pripravila. A vypočula si za to napríklad od šéfa SNS Andreja Danka aj poznámky o tom, že si „čísla vycucali z prsta“, resp. že neberú do úvahy dynamické efekty. „Nevycucali sme si ich z prsta. My sme korektne a odborne vyčíslili dopady a ponúkli k tomu aj normálnu odbornú diskusiu a vysvetlenie. Žiadna reakcia na našu ponuku nebola,“ povedal Šramko.

Čo sa týka celkového odhadu dopadov koaličného balíčka, ktorý okrem iného zahŕňa zníženie dane z príjmov pre malých podnikateľov, zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane, zvyšovanie rodičovského príspevku, či rušenie koncesionárskych poplatkov pre seniorov, vyzerá byť suma 500 miliónov eur podľa Šramka reálna. Definitívne to však bude možné potvrdiť, až keď budú známe finálne verzie jednotlivých opatrení.

Otázkou však je, či a ako dokáže rozpočet tieto dodatočné výdavky či výpadky príjmov absorbovať. Vláde totiž v tomto smere príliš nepomáha aktuálny ekonomický vývoj a podľa Šramka už v roku 2019 prvýkrát po viacerých rokoch nebude môcť kalkulovať s neočakávanými nadpríjmami. Práve tie totiž podľa rozpočtovej rady kompenzovali vyššie výdavky a prispeli k tomu, že sa plnil rozpočtový cieľ v posledných rokoch. „Preto nie je vhodná doba na zvyšovanie výdavkov a znižovanie príjmov verejných financií, čo môžu spôsobiť posledné poslanecké návrhy,“ tvrdí Šramko.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj