Berlín 6. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Kay Nietfeld)

Členskú základňu Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) tvorí po vstupe viac ako 24.000 osôb do jej radov od začiatku roka 463.723 ľudí, ktorí budú môcť spolurozhodovať o rodiacej sa koaličnej zmluve strany s konzervatívcami zo strán únie CDU/CSU.
Na snímke predseda SPD Martin Schulz

O počte včas zaregistrovaných nových členov SPD, ktorí tak budú môcť vo vnútrostraníckom referende spolurozhodovať o prípadnom pokračovaní tzv. veľkej koalície na spolkovej úrovni v Berlíne, informoval v utorok večer v Berlíne generálny tajomník SPD Lars Klingbeil.
Mládežnícka organizácia SPD, ktorá sa na mimoriadnom zjazde strany v Bonne 21. januára nepresadila volaním po zamietnutí možnosti pokračovania veľkej koalície, začala v krátkom čase s náborom nových členov so zámerom zvýšiť silu tej časti členskej základne, ktorá bude hlasovať proti schváleniu koaličnej zmluvy. Lehota na ich registráciu v zozname členov strany vypršala v utorok o 18.00 h.
Šéf mládežníckej organizácie SPD Kevin Kühnert začína 9. februára v Lipsku s celoštátnou kampaňou No GroKo (Nie veľkej koalícii), v rámci ktorej bude v radoch straníckych kolegov lobovať za odmietnutie koaličnej zmluvy.
Predseda SPD Martin Schulz, ktorý pôvodne takisto odmietal účasť v novej nemeckej vláde, avšak napokon po krachu rokovaní o tzv. jamajskej koalícii bez SPD podľahol tlaku a zmenil názor, by s podobnou kampaňou, avšak s presne opačným cieľom, mal začať 17. februára.
Prípustnosťou hlasovania členskej základne o koaličnej zmluve sa v súčasnosti zaoberá na základe piatich podnetov nemecký Spolkový ústavný súd so sídlom v Karlsruhe. Vyplýva to z informácií tlačovej agentúry DPA a viacerých nemeckých médií.
Priebeh stále pokračujúcich koaličných rokovaní v Berlíne síce údajne poskytuje dôvod na istú mieru optimizmu, avšak naďalej nie je známe, či sa rozhovory skončia ešte v utorok večer, v priebehu noci na stredu alebo dokonca budú pokračovať ešte ďalší deň.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.