Moskva 22. októbra 2018 (HSP/Foto: Facebook)
 
Predseda výboru pre medzinárodné záležitosti Rady federácie Ruska Konstantin Kosačov okomentoval rozhodnutie USA vystúpiť zo zmluvy o raketách krátkeho a stredného dosahu, poznamenajúc, že sa to odrazí aj na perspektíve predĺženia zmluvy o strategických útočných prostriedkov (Start-3).

Na snímke predseda výboru pre medzinárodné záležitosti Rady federácie Ruska Konstantin Kosačov

„Atómová mocnosť, jeden z dvoch účastníkov základných dohôd v oblasti strategickej stability, ju jednostranne likviduje. Ak sa to naozaj udeje, následky budú katastrofálne,“ prináša Kosačovove slová RIA Novosti. Ten poukázal aj na to, že USA potom budú môcť rozmiestňovať rakety na pozemných základniach s dosahom 5500 km blízko ruských hraníc. No a Rusku sa tým pádom otvorí taká istá možnosť.
„O takejto perspektíve je strašné čo i len uvažovať. V pamäti máme karibskú krízu. Pričom na rozdiel roku 1987, teraz sa nebude hovoriť o Nemecku a Holandsku, ale o Poľsku a pobaltských štátoch, čo je z pohľadu ohrozenia nášho štátu bližšie o stovky kilometrov,“ poznamenal.
Ešte horšie je, že ukončenie zmluvy o RKSD „zlikviduje akékoľvek perspektívy predĺženia Zmluvy o strategických útočných prostriedkoch,“  (Start-3) účinnosť ktorej končí v roku 2021. „Ľudstvu teda hrozí úplný chaos v sfére atómových zbraní,“ povedal.
Kosačov poukázal na to, že výhrady Ruska voči USA o nedodržiavaní ZRKSD sú konkrétne a rukolapné, a americké voči Rusku sú abstraktné. „Ak si všimneme pomerne protikladný text Trumpovho vyhlásenia (tak, ako ho zverejňujú americkí novinári), objavuje sa v ňom dôležité slovo „pokiaľ“. Američania (vraj) nevystúpia zo zmluvy o RKSD pokiaľ Rusko a Čína budú súhlasiť, že (táto zmluva) sa zmodernizuje. Ohľadne Ruska je to buď neznalosť Zmluvy o RKSD alebo len o hra na (ohlúpenie – pozn. red.) verejnosti: 16. článok totiž priamo predvída, že každá zo Strán môže navrhovať novely k súčasnej Zmluve. Táto možnosť leží na stole, lenže Američania žiadne návrhy, pokiaľ mi je známe, nepredkladali,“ vyhlásil Kosačov a osobitne podtrhol, že situácia s Čínou je ešte „prekvapujúcejšia,“ pretože tá má rakety, ktoré sú zmluvou zakázané. Vladimír Putin navrhol v roku 2007 preformovať túto zmluvu na univerzálnu, lenže USA na tento návrh ani len nezareagovali.
Zmyslom všetkých týchto rečí je podľa Kosačova snaha USA nájsť možnosti na zničenie celého systému dohôd, ktorý bol vypracovaný v rokoch studenej vojny, na dosiahnutie rovnovážneho stavu vo svete. Washington už vraj „rovnováhu síl nepotrebuje“. Preto Kosačov toto konanie nazval „jednostrannou agresiou“.
 
 
Príspevok O katastrofálnych následkoch vystúpenia USA zo ZRKSD zobrazený najskôr Hlavné správy.