O Harabinovom podaní proti členom Dzurindovej vlády, ktorí hlasovali za povolenie preletov lietadiel NATO, sa hovorilo aj v Ruskej dume

Moskva 15. novembra 2017 (HSP/Regnum/Regnum/Foto: Sputnik/ Vitalij Belousov)

Zatiaľ čo o Harabinovom trestnom oznámení sa debatuje už aj v Ruskej dume, verejnoprávna RTVS naďalej o udalosti neinformuje a mlčí. Prvý podpredseda rady pre obranu v hornej komore parlamentu Ruskej federácie Franc Klincevič v súvislosti s Harabinovim podaním vyzval na vytvorenie tribunálu k Juhoslávii v rámci OSN.  Síce neočakáva, že Slovenská republika začne stíhať vládu z roku 1999, ale víta vytvorenie precedensu

Na snímke prvý podpredseda výboru Rady federácie pre obranu a bezpečnosť Franc Klincevič.

“Možno sa čoskoro nastolí otázka zriadenia medzinárodnej organizácie na vyšetrovanie spolupáchateľstva masakru civilistov na území Federatívnej republiky Juhoslávie v roku 1999 proti vláde Slovenskej republiky,” povedal prvý podpredseda Rady federálnej rady pre obranu Franz Klincevič.

Sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin podal na generálnu prokuratúru trestné oznámenie proti vláde Slovenskej republiky za napomáhanie vyvražďovania civilistov na území  Juhoslávie v roku 1999, keď bez súhlasu Národnej rady povolili prelety lietadiel cez naše územie.

“Samozrejme,  je predčasné tvrdiť, že vznikol precedens, lebo zdá sa mi nepravdepodobné, že sa začne trestné konanie proti vláde Slovenskej republiky – ale ako sa hovorí, ľady sa pohli. Masové zabíjanie ľudí v dôsledku bombardovania na územie bývalej Juhoslávie lietadlami NATO v roku 1999 je zločinom, ktorý nemá premlčaciu dobu,” povedal poslanec.

“Nevylučujem, že čoskoro môže byť nastolená otázka vytvorenia vhodnej štruktúry v rámci OSN alebo inej medzinárodnej organizácie na vyšetrenie tohto zločinu. Domnievam sa, že má rovnaké právo na existenciu, ako haagsky tribunál pre bývalú Juhosláviu,” dodal Klincevič.

ZDROJ >>

Komentujte :)