Bratislava 10. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)

O bossovi bratislavskej skupiny sýkorovcov Róbertovi L. alias Kýblovi bude opäť rozhodovať pôvodný senát prvostupňového súdu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) – pracovisko Banská Bystrica, ktorý ho už raz odsúdil na doživotie. Rozhodol o tom vo štvrtok 9. marca senát Najvyššieho súdu (NS) SR.

Na snímke Róbert L. (prezývaný Kýbel)

“Senát 5T Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, v zložení JUDr. Juraj Kliment, JUDr. Peter Hatala a JUDr. Peter Szabo na neverejnom zasadnutí, konanom 9. marca rozhodol o návrhu predsedu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku na odňatie a prikázanie trestnej veci obžalovaného Róberta L. a spol. inému súdu, s poukazom na uznesenie senátu 4T v zložení JUDr. Štefan Harabin, JUDr. Martin Piovartsy a JUDr. Pavol Farkaš, zo 6. februára, ktorým bol zrušený odsudzujúci rozsudok a vec vrátená ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, s tým, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prejednal a rozhodol v inom zložení senátu, tak, že sudcovia JUDr. Jozef Šutka, JUDr. Ján Hrubala a JUDr. Ján Giertli, členovia senátu ŠTS v Pezinku, nie sú vylúčení z trestného konania v trestnej veci obžalovaného Róberta L. Podľa predsedu senátu sa v dôsledku rozhodnutia senátu (a jeho spravodajcu JUDr. Štefana Harabina) v trestnej veci Róberta L. a spol. paralyzuje činnosť orgánov činných v trestnom konaní a najmä rozhodovacia činnosť ŠTS v Pezinku,” uviedol dnes pre TASR hovorca NS SR Boris Urbančík.

ŠTS v Pezinku nemá písomné vyrozumenie rozhodnutia NS SR, a preto sa nebude k tomu vyjadrovať. Uviedla dnes pre TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

“Predseda senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorému bola vec vrátená, podal návrh na odňatie a prikázanie veci inému súdu. O tomto návrhu bude rozhodovať Najvyšší súd SR,” uviedla koncom februára Jana Píšová z oddelenia komunikácie s verejnosťou Kancelárie NS SR.

Pôvodne senát NS SR pod vedením predsedu Štefana Harabina zrušil rozsudok nad Róbertom L. a spol. Prípad sa vracia na ŠTS, na svojom blogu vtedy o tom informovala novinárka Júlia Mikolášiková s odvolaním sa na Štefana Harabina.

Bývalého bossa skupiny sýkorovcov Róberta L. alias Kýbla koncom marca minulého roka odsúdil prvostupňový ŠTS v Pezinku – pracovisko Banská Bystrica na doživotný trest odňatia slobody.

Výnimočné tresty odňatia slobody na doživotie vtedy dostali aj ďalší dvaja vysokopostavení členovia zločineckej skupiny, Jozef R. a Ivan C., zvaný Vinco.

Obžaloba mužov vinila zo šiestich vrážd z rokov 1998 a 1999 – Eduarda a Roberta Diničovcov, Romana Deáka, Alojza Házyho, Dalera Hlavačku, Miloša Piliara – a zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.