Moskva 12. marca 2018 (HSP/Foto: HSP/HSP – ER)

Moskovský primátor Sergej Sobjanin na tlačovej konferencii prezradil tak trochu ohromujúcu správu: do roku 2025 dĺžka tratí moskovského metra sa v porovnaní s rokom 2010 zdvojnásobí. Výstavba nových staníc metra a tratí v ruskej metropole pokračuje neuveriteľným tempom

Stanice moskovského metra sú objekty kultúrneho dedičstva a pamätníky architektúry

Moskovský primátor vysvetlil, že obrovskú úlohu v zabezpečení prepravy cestujúcich v moskovskom metre zohrá rýchlo sa budujúci Centrálny okruh Moskovského metra. Taktiež prezradil, že približne v priebehu piatich rokov sa úplne vymení celý park vagónov moskovského metra. Už v priebehu najbližších troch rokov tam začne premávať vyše 1,6-tisíc nových vagónov „Moskva“, ktoré vyrobia špeciálne pre metro hlavného ruského mesta. To znamená, že o tri roky sa park vagónov metra vymení na 65%. Ostatné vagóny majú vymeniť v priebehu ďalších dvoch rokov.
Sergej Sobjanin pripomenul, že podľa referencií odborníkov z mnohých štátov sveta je moskovské metro najspoľahlivejšie a najkrajšie na svete. Podčiarkol, že ďalšie budovanie tratí a staníc metra je jedným z najprioritnejších smerov práce radnice hlavného ruského mesta.


V súčasnosti dĺžka všetkých podzemných 14 tratí moskovského metra dosahuje 360 km, plus pozemná Monorail alebo Moskovská jednokoľajnicová železnica (4,7 km) a pozemný Moskovský centrálny okruh v dĺžke 54 km a s 31 stanicami.
Moskovské metro má v súčasnosti 212 staníc,  z ktorých 44 sú objekty kultúrneho dedičstva a viac ako 40 sú pamätníky architektúry. Do konca marca v Moskve otvoria ďalšie 3 nové stanice metra – „Okružnaja“, „Verchnie Lichobory“ a „Seligerskaja“.
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.